Türkiye'de 2003-2018 yılları arasında tüketici kredi hacmini etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
A research on factors affecting the volume of consumer credits between the years 2003-2018 in Turkey
  1. Tez No: 561796
  2. Yazar: SEMA ZEYNİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada,Türkiye'de 2003-2018 yılları arasında tüketici kredilerini etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplam tüketici kredisi düzeyleri üzerinde işsizlik, enflasyon, faiz ve ekonomik büyüme oranlarının etkisi incelenmiştir. Araştırmada ekonometrik analiz yapılmıştır. Araştırmada verilerin eş bütünleşmesi, Johansen eşbütünleşme testi, birbirleri arasındaki nedensellik durumlar Granger nedensellik analizi, etki düzeyleri ise regresyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde tüketici kredileri üzerinde faiz oranlarının ters yönlü ve anlamlı etkisi olduğu ve faiz oranlarının tüketici kredilerinin varyansının %28,7'sini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the factors influencing consumer credits in Turkey between the years 2003-2018. In this context, the effects of unemployment, inflation, interest rates and economic growth rates on total consumer credits levels were examined. Econometric analysis was conducted in the research. In the research, the cointegration of the data, Johansen cointegration test, causality between Granger causality analysis and effect levels were performed by regression analysis. As a result of the analyzes, it was found that interest rates had a negative effect on consumer credits and interest rates explained 28.7% of the variance of consumer credits.