Borlu amonyum ve bakır türevlerinden bir kısmının püskürtmeli kurutucu ile üretilmesi
Production of a part of boron ammonium and copper derivatives
- Tez No: 561880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, daha önce akışkan yatak, sabit yatak, elektrik ark ve soğutmalı kalsilatörlerde çalışılan; bakır, bor ve azot içeren bileşiklerin bir kısmını; daha ekonomik, hızlı ve ürün verimi yüksek olan püskürtmeli kurutucu sistemi ile üretilmeye çalışılmıştır. Farklı NH4OH ve H3BO3 molar besleme oranlarında, farklı besleme ve akışkan hızlarında, farklı sıcaklık parametreleri kullanılarak deneyler yapılmıştır. Ürünler, XRD ve TG-DTA yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Deney çalışmalarında elde edilen ürünleri analitik titrasyon yöntemi ile bor tayini, Kjeldahl yöntemi ile azot tayini ve kompleksometrik titrasyon yöntemi ile bakır tayini yapılmıştır. Püskürtmeli kurutucunun deney sistemi olarak kullanıldığı bu çalışmada % 96.5 saflıkta amonyum pentaborat tozları 66 dakika gibi kısa sürede sentezlenmiştir. Aynı sürede %98.2 saflıkta bakır diborat, %97.45 saflıkta amonyum tetraborat, %89,64 saflıkta amonyum borat sentezlenmiştir. Bu yöntemle, borlu amonyum ve bakır türevi bileşiklerinin yüksek verimle, daha verimli ve ekonomik olarak üretilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, previously studied in fluidized bed, fixed bed, electric arc and cooled calcillators; copper, boron and nitrogen-containing compounds; more economical, faster and high product efficiency spray dryer system was tried to be produced. Experiments have been carried out using different temperature parameters at different feed and fluid velocities at different molar ratios of NH4OH and H3BO3. The products were characterized by XRD and TG-DTA methods. Boron determination by analytical titration method, nitrogen determination by Kjeldahl method and copper determination by complexometric titration method were performed. In this study where spray dryer was used as test system, 96.5% purity ammonium pentaborate powders were synthesized in a short time like 66 minutes. At the same time, 98.2% purity copper diborate, 97.45% purity ammonium tetraborate, 89.64% purity ammonium borate were synthesized. With this method, it can be said that boron ammonium and copper derivative compounds can be produced with high efficiency, more efficient and economical.