Bizmut oksit nanopartikülünün sığır böbrek MDBK hücre hattı üzerindeki apoptotik ve genetik hasar potansiyelinin incelenmesi
An investigation of potential of apoptotic and genetic damage of bi̇smuth oxide nanoparticles on bovi̇ne kidney MDBK cell line
- Tez No: 561888
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; genotoksik etkiyi belirlemek için tek hücre jel elektroforez (komet) yöntemi ve apoptotik etkiyi belirlemek için akım sitometri yöntemi kullanılmıştır. MDBK hücre hattı 30µg/ml, 60µg/ml ve 90µg/ml olmak üzere üç ayrı konsantrasyonda 90-210nm boyut aralığına sahipBizmut Oksit nanopartikülü ile muamele edilmiştir. Pozitif kontrol olarak H2O2(hidrojen peroksit), 10mM kullanılmıştır. Bu çalışmada; Bi2O3 nanopartikülünün tüm konsantrasyonlarında Genetik Hasar İndeksi ve Hasarlı Hücre Yüzdesi değerlerinde artış gözlenmiştir. Bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the in vitro genetic damage potential and apoptotic effects of bismuth oxide nanoparticle having a size range of 90-210 nm. Study; to determine the genotoxic effect, single cell gel electrophoresis (Comet) method and flow cytometry method were used to determine the apoptotic effect. The MDBK cell line was treated with Bismuth oxide at three different concentrations of 30μg /ml, 60μg /ml and 90μg/ml. H2O2 (hydrogen peroxide) values were taken into consideration as a positive control. In this study, an increase in terms of the genetic damage index and percentage of damaged cells values was observed in all concentrations of Bi2O3 nanoparticle. This increase was not statistically significant (p> 0.05).