Karadeniz Bölgesi'ndeki Geleneksel Türk Evleri'nde ocak yanı lambalıklarının analizi
Analysis of fireplace lamps in Traditional Turkish Houses in Black Sea Region
  1. Tez No: 561900
  2. Yazar: GÖZDE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karadeniz Bölgesindeki Geleneksel Türk Evleri'nde ocak yanı lambalıklarının incelendiği tez çalışmasında; 17.yy. sonu 20.yy. başına tarihlenen, korunmuş ve restore edilmiş konutlar kapsam dahilinde incelenmiştir. Çalışmada Karadeniz bölgesindeki konutlardaki ocak lambalıklarının yapım yılı, oda tipi, yapı malzemesi ve yapım üslubu yönünden betimsel analizi yapılmıştır. Literatür ve saha araştırmaları ile lambalıkların gelişimine olan etkisi irdelenmiştir. Çalışma kapsamında; Karadeniz Bölgesi'ndeki Geleneksel Türk Evleri'nde; oymalı ocaklar, çiçeklikli ocaklar ve duvar lambalıkları incelenmiştir. Tez çalışması beş ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde; çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi irdelenmiştir. İkinci bölümünde; doğal ve yapay aydınlatma öğelerinin tanım ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Geleneksel Türk Evlerinin; plan özellikleri, yapı tekniği ve iç mekan elemanları incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Karadeniz Bölgesi'nde kapsam dahilinde incelenen dokuz ildeki konutlara ait; ocak lambalıkları incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; Bölge evlerindeki lambalıkların; yapım yılı, oda tipi, yapı malzemesi ve yapım üslubu yönünden betimsel analizi, sonuç ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis that the fireplace lamps in the Traditional Turkish Houses in the Black Sea Region were examined; preserved and restored houses were investigated within the time slot, starting from 17th century to the end of the 20th century. In the study, descriptive analysis of the fireplace lamps in the houses in the Black Sea region in terms of construction year, room type, building material and manufacturing method, were presented. With the support of the literature and field research on the development of the lamps were examined. In the range of the study, the Traditional Turkish Houses in the Black Sea Region; carved fireplace, fireplace with flower and wall lamps were investigated. The thesis consists of five main chapters. In the first chapter; the purpose, scope and method of the study are explained. In the second part; the definition and features of natural and artificial lighting elements are mentioned. On the third chapter, plan features, construction technique and interior elements of traditional Turkish houses are examined. In the fourth chapter, In the Black Sea Region, the fireplace lamps of the houses in nine provinces were investigated. In the fifth chapter; descriptive analysis, results and evaluation of the lamps in the district houses were made in terms of production year, room type, raw material and production method.