Kentsel dönüşüm uygulamalarında, müteahhit ve mülk sahibi arasındaki uzlaşma problemlerinin değerlendirilmesi 'Fikirtepe örneği'
The consideration of the problems between the contractor and the property owners in urban reconstruction practices 'Fikirtepe instance'
- Tez No: 561950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEOMAN TEKKÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarımda makineleşme sonrası, Türkiye'deki kırdan kente göç ile İstanbul gibi sanayi kentleri aşırı konut talebi karşısında hızlı şekilde plansız, çarpık ve yasal mevzuata aykırı bir yapılaşmaya girmiştir. Zaman zaman yönetimlerin de bu duruma göz yumması söz konusu olmuştur. Bu sürecin meşrulaşması, deprem gibi doğal afetlerin çok fazla yaşandığı bir bölgede gecekonduların yoğunlaşmasını teşvik etmiştir. Hala düzgün altyapısı olmayan bu bölgelerdeki yapıların mimari yapı kalitesi de soru işaretidir. İnşaat sektörünü Türkiye'nin lokomotifi olarak gören devlet politikaları, bu alanlarındaki iş hacmi potansiyelinin farkındadır. Bu nedenle yetkililer, özellikle son dönemlerde kentsel dönüşüm kapsamındaki yeniden yapılanma konusunda, sürekli yeni yasal düzenlemeleri çıkartarak inşaat sektörünün önünü açmaya çalışmaktadırlar. 2005 yılında, özel proje alanı olarak ilan edilen Fikirtepe Bölgesi'nin temeli atılmıştır. Ancak uzun süre yenilenemeyen yapı stoku, 2012 yılında, resmi gazetede yayımlanarak Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”la bölge, 2013 yılında“Riskli Alan”kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar hız kazanmıştır. Dönüşüm sürecini hızlandırmaya çalışan müteahhitler, bakanlığa yasal düzenleme yapması konusunda taleplerde bulunarak etkili olmuşlardır. Bu durum, bazı akademik çalışmalardan ve alandaki müteahhitlerle yapılan görüşmelerden anlaşılmıştır. Müteahhitlerin kendi menfaatleri doğrultusunda, yasaları şekillendirmeye çalışması mülk sahipleriyle olan gerilimi arttırmıştır. Doğal afetleri dayanak olarak sunan ve kentsel dönüşüm sürecini yönetmeye çalışan aktörler, sürekli bir gerilim içerisindedir. Zaman zaman“soylulaştırma, yerinden edilme, rant”gibi konular gündemde çok fazla yer almaktadır. Ancak bu olguların yanında, özellikle“uzlaşma”kavramı son dönemde önem kazanmış ve planlamanın her kademesinde kendini göstermeye başlamıştır. Bu noktada yapılması gerekenler: Tüm süreçlerdeki denetim eksikliğinin giderilmesi, adil bir şekilde paylaşım yapılması, yetki karmaşasının ortadan kaldırılması ve en önemlisi müteahhit ile mülk sahipleri arasındaki uzlaşma problemlerinin çözümlenmesi ile projelerin uygulanabilir hale gelmesini sağlamaktır. Kentsel dönüşüm sürecinde, müteahhit ile mülk sahibi arasında yaşanan uzlaşma sürecinin çok önemli bir konu olduğuna kanaat getirilince bu konu üzerine araştırma yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After mechanization in agriculture, industrial cities such as Istanbul has rapidly entered to an unplanned structuring that is contrary to legal regulations with ruralurban migration in the face of excessive housing demand. From time to time, the administrations have condoned this situation. The legitimacy of this process has encouraged the concentration of shanty houses in an area where natural disasters such as earthquakes are high. The architectural quality of the buildings in these regions, which still do not have proper infrastructure, is a question mark. Government policies considering the construction industry as Turkey's locomotive is aware of the potential volume of business in this area. For this reason, the authorities are constantly trying to pave the way for the construction sector by issuing new legal regulations on the restructuring within the scope of the urban reconstruction in recent years. In 2005, the foundation of Fikirtepe Region, which was declared as a special project area, was laid. However, while the building stock could not be renewed for a long time, the region was included under the title of“Risky Area”in 2013 with the“Reconstruction of Disaster Risk Areas Act”No. 6306, which was published in the official gazette in 2012 and which was known as the Urban Reconstruction Act. The studies carried out within this scope gained momentum. The contractors, who tried to speed up the reconstruction process, have been effective in making requests to the ministry for making legal arrangements. This was understood from some academic studies and from the interviews made with contractors in the field. Contractors' efforts to shape the laws in their own interests increased existing the tension with the owners. The actors who suggest natural disasters as a basis and try to manage the urban reconstruction process are in constant tension. From time to time, issues such as“gentrification, displacement, rent”come to the agenda too much. However, in addition to these facts, especially the concept of“reconciliation”has gained importance recently and has begun to reveal itself at all levels of planning. What needs to be done at this point is to eliminate the lack of supervision in all processes, to ensure fair sharing, to eliminate the confusion of authority, and most importantly to make the projects feasible by solving the reconciliation problems between the contractor and property owners.xxiv When the reconciliation process between the contractor and the property owner is considered to be a very important issue in the urban reconstruction process, it is aimed to conduct research on this issue.