Harran Ovası topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and chemical properties of Harran
  1. Tez No: 562002
  2. Yazar: FİLLİSAN JABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı, Harran ovası topraklarında belirlenen bu fiziksel ve kimyasal analizleri yaparak bu konuda yapılmış olan çalışmaları daha kapsamlı hale getirip, daha detaylı bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Toprak örnekleri alınmadan önce toprak serileri harita üzerinde belirlenmiş ve ızgara sistemiyle örnekler alınmıştır. Arazi üzerinden 0-30 cm toprak derinliğinden 516 farklı noktadan alınan bozulmamış toprak örnekleri uygun şartlarda analize hazırlanmıştır. Ve topraklar 3 tekerrürlü olarak, Toprak reaksiyonu (pH), Elektriksel iletkenlik (EC), Toprakların kireç miktarı (% CaCO3), Tekstür, Katyon değişim kapasitesi (KDK), Organik madde miktarı (OM), Organik karbonun hesaplanması (OC) gibi analizleri yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda ovanın değerleri ölçülerek detaylı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre ovanın ortalama pH'ı 8,3, ortalama EC miktarı 0,32 dS m ̄ ¹, ortalama kireç içeriği %34,8, ortalama tekstür içeriği %57,75 ile kil, KDK içeriği 40,80 me\100 g, ortalama OM miktarı %1,2, OC içeriği ise %92'sinde ≤%1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make the physical and chemical analyzes of the Harran Plain so as to make them more comprehensive and to obtain more detailed information. Before the soil samples were taken, soil series were determined on the map and samples were taken with the grid system.The soil samples obtained from 516 different points from 0-30 cm soil depth were prepared for analysis in appropriate conditions. And soils with 3 replications, Soil reaction (pH), Electrical conductivity (EC), Soil lime amount (% CaCO3), Texture, Cation exchange capacity (CEC), Organic matter amount (OM), Calculation of organic carbon (OC) such as analysis it is made. As a result of the analyzes, the values of the plain were measured and detailed results were obtained. According to these results; average pH of the hull 8.3, average EC amount 0,32 dS m ̄ ¹, average lime content 34.8%, clay with average texture content 57.75%, CEC content 40,80 me \ 100 g, average OM amount is 1.2%, OC content was measured as% 1 in% 92.