Bağımsız ön süspansiyon sistemine sahip yolcu otobüsü için salıncak kolu tasarımı
Control arm design for passenger bus with independent front suspension system
- Tez No: 562003
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında bir yolcu otobüsünde kullanılması planlanan yerli bağımsız ön süspansiyon sistemine ait alt ve üst salıncak kollarının tasarımı ele alınmıştır. Araç üreticisi (OEM) tarafından sağlanan süspansiyon sistemi gereklilikleri ve bu sistem içerisindeki tasarım kısıtları dikkate alınarak alt ve üst salıncak kolları üç boyutlu CATIA V5 yazılımında oluşturulmuştur. Aynı zamanda konstrüksiyon gereklilikleri göz önünde bulundurularak salıncak grubuna ait bağlantı elemanları incelenmiştir. Salıncak kollarının farklı yol koşullarında maruz kalacağı kuvvetlere dayanıklılığının tespiti amacıyla literatürde verilen standart yükleme tipleri referans alınarak ANSYS Workbench yazılımında statik sonlu elemanlar analizi çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonlu elemanlar analiz sonuçları, alt ve üst salıncak kolları için öngörülen üretim yöntemleri, maliyet, tedarikçi kısıtları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve malzeme seçimi yapılmıştır. Salıncak kolu malzemelerine ait S-N eğrilerinin elde edilmesi için deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla numuneler üretilerek Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çekme ve yorulma testleri yapılmıştır. Elde edilen S-N eğrileri ANSYS programına aktarılmış ve Fatigue tool arayüzünde sonsuz ömür yaklaşımı ile yorulma analizleri yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucu salıncak kollarının prototip üretimi öncesi final tasarımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of the upper and lower control arms belonging to the domestic independent front suspension system, which is planned to be used in a passenger bus, are discussed. Based on the suspension system requirements provided by the vehicle manufacturer (OEM) and the design constraints within this system, the lower and upper control arms are designed in CATIA V5R26 software. At the same time, the connection elements of the wishbone group have been examined considering the construction requirements. Static finite element analysis studies were performed in ANSYS Workbench software by reference to the standard loading types given in the literature in order to determine the resistance of the control arms to the forces to be exposed under different road conditions. The obtained finite element analysis results, production methods for the control arms, cost, supplier constraints were evaluated separately and material selection was made. Experimental studies were carried out to obtain S-N curves for control arm materials. Material samples were produced and tensile and fatigue tests were conducted at Ege University Central Research Test and Analysis Laboratory Application and Research Center. The obtained S-N curves were transferred to the ANSYS program and fatigue analysis was performed by using the infinite life approach in the Fatigue tool interface. As a result of these studies, the final design of the control arms before prototype production was determined.