Görüntü tabanlı yöntemlerle yapısal deformasyonların belirlenmesi
Determination of structural deformations by using computer vision-based methods
- Tez No: 562007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNEL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapısal deplasmanların izlenmesi, yapı sağlığının ve bakım ihtiyaçlarının belirlenmesinde önemli bilgiler sağlar. Geleneksel deplasman ölçerlerin uygulanmasının zor olduğu yapılarda görüntü tabanlı analizler yapan izleme sistemleri kullanılabilir. Bu çalışmada Python programlama dilinde görüntü tabanlı analiz yapan bir program yazılmıştır. OpenCV kullanılarak hazırlanan bu program kameradan elde edilen görüntü verileri kullanarak çalışmaktadır. Ayrıca bu çalışma ölçeklendirme faktörünün ne olduğu ve nasıl hesaplandığı konusunda da bilgiler vermektedir. Hazırlanmış olan program, laboratuvar ortamında bulunan küçük ölçekli bir köprü modelinin ve betonarme elemanın yükleme altında deplasmanlarının izlenmesi için kullanılmıştır. Görüntü tabanlı analiz yapan programın sonuçları ile deplasman ölçerden elde edilen sonuçların karşılaştırılmasıyla görüntü bazlı analiz yöntemlerinin yapı izlenmesinde kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Monitoring structural displacement responses can provide quantitative information for both structural safety evaluations and maintenance purposes. To overcome the limitations of conventional displacement sensors, advanced noncontact vision-based systems offer a promising alternative. In this study, a computer program that performs image – based analysis in Python programming language was written. This program, which was prepared by using OpenCV, works by using image data obtained from the camera. In addition, this thesis gives information about what the scaling factor is and how it is calculated. The program prepared in the scope of this study was utilized to monitor the displacements of a bridge model and reinforced concrete element under load within the laboratory. By comparing the results of the image – based analysis and the results obtained from the potentiometer, it was concluded that vision – based analysis methods can be used for monitoring of structures.