Cam elyaf takviyeli polyester (CTP) profillerden oluşan tek eğrilikli uzay kafes kirişlerin yapay sinir ağları ile analizi
Glass fiber reinforced polyester (CTP) profiles analysis of si̇ngle-curved space cage beams with artificial neural networks
- Tez No: 562008
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HAKAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, cam elyaf takviyeli polyester (CTP) malzemen kullanılarak üretilen profillerin tek eğrilikli uzay kafes sistemlerde kullanımı incelenmiştir. Farklı sistem davranışlarını görmek üzere, 40 m açıklık, 10 m yükseklik ve 60 m derinliğe sahip sistemden başlamak üzere, 85 m açıklık 22,5 m yükseklik ve 120 m derinliğe sahip sisteme kadar 20 farklı sistem modeli tasarlanmıştır. Bu tasarlanan sistemlerde 12 farklı yükleme kullanılarak oluşturulan toplam 240 farklı model, SAP 2000 programı ile statik olarak analiz edilmiş ve AISC-ASD89' a göre de boyutlandırılmıştır. Daha sonra boyutlandırılan çubuk elemanların 12 farklı girdi değişkeni kullanılarak minimum kesit alanı değerleri yapay sinir ağları yönteminde geliştirilen model ile tahmin edilmiş ve analiz sonuçlarına yakın değerler elde edilmiştir. Bu çözümler sonunda cam elyaf takviyeli polyester malzemenin yapı malzemesi olarak tek eğrilikli uzay kafes sistemlerde kullanılabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of profiles in single curvature space truss systems has been used in the preparation of glass fiber reinforced polyester (GRP) materials. To see the different system behavior, is planned from a system with 40 m span, 10 m span and 60 m depth, 85 m span to create 20 different system models up to 22.5 m span and 120 m depth system. In these designed systems, 240 different models in 12 different loading sections were analyzed statically by SAP 2000 program and dimensioned in AISC-ASD89. Then, if the dimensioned bar elements had 12 different input variables, the minimum cross-sectional area was finally estimated with the model on the map in the artificial neural network method and the results of the analysis were obtained soon. It has been observed that this window can be used in single curvature space frame systems as the construction material of glass fiber reinforced polyester material.