Bulut tabanlı istatistik test seçimi ve veri analizi aracı
Cloud based statistics test selection and data analysis tool
- Tez No: 562044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ, PROF. DR. GÜLAY BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İstatistik ve araçları, sosyal bilimler araştırmalarında, gerek anket gerek çeşitli deney yöntemleriyle elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Araştırmacı tarafından iddia edilen yargılar ve oluşturulan hipotezler istatistiksel yöntemler kullanılarak test edilmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın kapsamında toplanılan verilerden elde edilen istatistiksel sonuçların, doğru ve istatistiksel olarak tutarlı olması araştırmanın bilimsel geçerliliği için önem arz etmektedir. İstatistiksel hesaplamaların doğru ve hatasız bir şekilde yapılabilmesi için, bilgisayar üzerinden işlenen ve matematiksel işlem hatalarını sıfıra indiren SPSS ve benzeri kullanıcı aryüzlerine sahip paket programlar geliştirilmiştir. Fakat matematiksel hataların sıfıra indirgenmesinin yanı sıra, geçerli bir istatistik elde edilmesi, toplanılan veriler için tercih edilen analiz yöntemine, değişken tanımlarının doğru bir şekilde yapılmasına, seçilen yöntemin değişkenler üzerine doğru bir şekilde uygulanmasına ve en önemlisi elde edilen sonuçların doğru bir şekilde yorumlanmasına bağlıdır. Aksi takdirde matematiksel hesaplamalar doğru yapılsa da uygulanan istatistiksel analiz geçerli ve tutarlı bir analiz olmayacaktır. Bu nedenle istatiksel geçerlilik göz önünde bulundurulduğunda, SPSS gibi paket programları kullanan araştırmacıların başta bilgisayar okuryazarlığı olmak üzere istatistiksel yöntemlere ve kurallarına hâkim olması gerekmektedir. Bu durumda araştırmacılar, istatiksel yöntemleri ve yöntemlerin içerdiği kuralları takip edebilecekleri bir rehbere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu rehberin istatistiksel hesaplamaların yapıldığı paket programda veya bir web uygulamasında ek bir özellik olarak bulunması, veri analizi sürecini ana dalı istatistik olmayan bir araştırmacı için oldukça kolaylaştıracaktır. Bu tez çalışmasında sosyal bilimler araştırmacılarının uyguladıkları veri analizlerindeki hatayı minimize edebilmek ve veri analizi sürecini daha kolay bir hale dönüştürmek amacıyla, araştırmacılarının SPSS gibi paket programları kullanırken hangi aşamalarında zorluk çektikleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilerek, Sosyal Bilimler araştırmacılarına yönelik test seçim rehberi ve temel veri analizi araçları barından bulut tabanlı bir Web uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statistics and tools are frequently used in social sciences research to analyze the data obtained by both the survey and various test methods. The judgments and hypotheses claimed by the researcher are tested using statistical methods. In this context, it is important for the scientific validity of the study that the statistical results obtained from the data collected in the scope of the research are accurate and statistically consistent. In order to make the statistical calculations accurate and error-free, packet programs with SPSS and similar user interfaces, which are processed through the computer and reduce mathematical errors to zero, have been developed. However, in addition to the reduction of mathematical errors to zero, obtaining a valid statistics depends on the method of analysis preferred for the collected data, the correct definition of the chosen method, and the correct interpretation of the results. Otherwise, although the mathematical calculations are done correctly, the applied statistical analysis will not be a valid and consistent analysis. For this reason, considering the statistical validity, researchers who use packet programs such as SPSS should have knowledge of statistical methods and rules, especially computer literacy. In this case, researchers need a guideline to follow the statistical methods and the rules of the methods. The existence of this guide as an additional feature in the package program or in a web application where statistical calculations are made, will make the data analysis process much easier for a non-statistic researcher. In this thesis, in order to minimize the error in the data analysis applied by the social sciences researchers and to make the data analysis process easier, it was researched at which stages of the research the researchers had difficulty using packet programs such as SPSS. A cloud-based Web application was developed from the test selection guide and basic data analysis tools for Social Sciences researchers by evaluating the findings.