Enerji iletim hatlarının bilgisayar destekli dijital koruması be Bolu-Gerkonsan hattına uygulanması
  1. Tez No: 56210
  2. Yazar: FARUK ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜLÜNK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ENERJİ İLETİM HATLARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİJİTAL KORUMASI VE BOLU - GERKONSAN HATTINA UYGULANMASİ Faruk ARAŞ Anahtar Kelimeler : Dijital Koruma, Mesafe Koruma, Fiber Optik İletişim, OPGW, Bilgisayarlı Koruma, Arıza Analizi. ÖZET : Bu çalışmada, dijital korumanın temelleri açıklanmaktadır.Günümüzde, güç sistemlerinin korunmasında birçok işleve sahip dijital röleler kullanılmaktadır. Bu işlevler şunlardır: Koruma, kontrol, haberleşme ve programlanma. Tüm bu işlevler yalnızca bir cihazda toplanmaktadır. Elektromagnetik girişimden etkilenmeyen fiber optik iletişimin güç sistemlerinde haberleşme kanalı olarak kullanılmasının yararlan ve gerekleri üzerinde durulmaktadır. Buna ek olarak, OPGW (Optik Toprak Teli) açıklanmaktadır. Siemens 7SA51 1 dijital rölesi kullanılarak, Adapazarı TEAŞ'da Bolu-Gerkonsan Hattının uzaktan bilgisayar kontrollü korumasına ait proje çalışması sunulmaktadır, öncellikle Siemens 7SA511 rölesi tanıtılarak nasıl programlanabileceği açıklanmaktadır. Ayrıca, bilgisayar programı kullanılarak arıza analizi yapılmakta ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmektedir. Tasannu yapılan ancak uygulama olanağı bulunmadığı için gerçekleştirilemeyen sistemler öneri olarak sunulmaktadır. Tezde açıklanan bilgisayar destekli dijital koruma yönteminin oldukça pratik ve kolay uygulanabildiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED PROTECTION OF ENERGY TRANSMISSION LINES AND IT'S APPLICATION TO BOLU - GERKONSAN LINE Faruk ARAS Keywords : Digital Protection, Distance Protection, Fiber Optic Transmission, OPGW, Computer Relaying, Fault Analysis. Abstract : In this study, fundamentals of digital protection are explained. Today, digital relays, which display various functions are used in protection of power system. These functions are : protection, control, communication and programming. All these functions are united in only one device. The advantages and requirements of utilizing fiber optical transmission, not effected from electromagnetic interference in power system as a communication line are dwelled on. In addition to this, OPGW (Optical Ground Wire) is explained. The project carried out for remote control and protection aided by the computer for Bolu-Gerkonsan Lines in TEAS, Adapazarı, using Siemens 7SA511 digital relay. Having defined Siemens 7SA511, it's explained how it can be programmed. Then, fault analysis is held using computer programming and, results are evaluated. The systems designed but couldn't be realized due to the impossibility of application are only presented as suggestions. It is concluded that computer aided digital relay method as explained in the Thesis is quite practical and easily applicable. u