Hastanelerde poliklinik dışı bölümlerin hasta yükü dengelemesi için bir servis yürütme sistemi önerisi
Recommendation of a service executive system for patient load balancing of non-polyclinic departments in hospitals
  1. Tez No: 562102
  2. Yazar: ÖZGE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada önerilen sistem, bir sağlık kuruluşunun tetkik ve tahlil bölümlerinde (kan, ekg, röntgen, usg, tıt ve bt ) yaşanan yığılmaları ortadan kaldırmak ve mümkün olan en uygun şekilde hasta yükünün dengelenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Mevcut sistemde hastaların polikliniklerdeki muayene işlemlerinin ardından doktor tarafından istenen tetkik işlemlerini yaptırmalarının oldukça uzun bir süreç olduğu görülmüştür. Bu süreci azaltmak için tetkik ve tahlil bölümlerindeki sıra/randevunun direkt verilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sisteme giriş yapan hastaların gelişler arası süre dağılımları ve tetkik-tahlil birimlerine gelişler arası süre dağılımları ARENA paket programındaki Input Analyzer komutu kullanılarak bulunmaya çalışılmıştır. Ancak verilerin herhangi bir dağılıma uymadığı görülmüş olup bu yüzden olasılıklar ampirik (deneysel) dağılım olarak tercih edilmiştir. SQL Server veri tabanı yönetim sistemi kullanılarak tetkik ve tahlil bölümlerinin veri tabanı ile poliklinik sistemlerinin veri tabanları arasında ilişkisel bağlantılar kurularak veri tabanlarının entegrasyonu sağlanmıştır. Daha sonra çalışma Visual Studio'da görselleştirilmiştir. Bu sayede tetkik ve tahlil bölümlerindeki kayıt kısmı kaldırılmış ve sistem tarafından sıra/randevunun direkt verilebilmesi sağlanmıştır. MES (Manufacturing Execution Systems) işleme mantığı kullanılarak bütün yüklerin dengeli dağıtıldığı gerçek zamanlı bir kontrol sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The system proposed in this study was designed to eliminate the clutter experienced in the examination and analysis departments of a health institution (blood analysis, ECG, x-ray, usg, ct, urine analysis) and to balance the patient load in the most appropriate way.In the present system, it was seen that it was quite a long time for the patients to have the examination procedures requested by the doctor after the examination procedures in the polyclinics. In order to reduce this process, it is aimed to give the order / appointment directly in the examination and assay sections. For this purpose, inter-arrival time distributions and inter-arrival time distributions of the patients who entered the system were tried to be determined by using the Input Analyzer command in the ARENA package program. However, it was observed that the data did not conform to any distribution and therefore the probabilities were chosen as empirical (experimental) distribution. By using SQL Server database management system, relational connections have been established between the database of the examination and analysis departments and the databases of the polyclinic systems and integration of the databases has been achieved. Then the work is visualized in Visual Studio. In this way, the recording section in the examination and analysis sections was removed and the system / schedule could be assigned directly. Using MES (Manufacturing Execution Systems) processing logic, a real-time control of all loads is provided.