Diş hekimlerinin diş hekimliği hizmetinde rekabet ve reklama yönelik değerlendirmeleri
- Tez No: 108424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KALAÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Disheidrnlerinin dişhekirrJgi hizmetinde reklam ve rekabete yönelik davranışlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış, Temmuz 2000-Eylül 2001 tarihleri arasında istanbul ili sınırlan içinde faaliyet gösteren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 235 dîşhekfmine uygulanan tanmılavıa İçte bîr arastamda*. Araşnrmaya kaaki d^ieknntei özel sektörde (rnuayenehane, poliklinik, özel hastanelerde çalışan dişhelcimleri) ve/veya kamu kuruluşjarında ( devlet hastanesi ve/veya polikliniği, SSK hastanesi ve /veya polikliniği, dişhekimüği fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları, sağlık ocaklan ve belediyeye bağlı kliniklerin diş bölümlerinde ) çalışmaktadırlar. Veriler, birinci ve üçüncü böfiimü araşörrnaanın kendisi tarafından, ikinci bölümü ise ABD ve Yeni Zelanda'da uygulanmış iki ayn araştırmanın sorularının derlenmesi ile elde edilen anket formu aracılığı ile yüzyüze görüşme tekniği kuWarak topîanmışîB-. Araştinnaya katılan dişhekirrierinin % 5 11 erkek, %48l kadındır ve yaş ortalaması 37.39'dur. Araştırmaya kanlan dişhekimferinin % 65.1 i özel sektörde, % 23ü kamu sektöründe diğerleri de hem kamu hem de özel sektörde görev yapmakladır. Katılımcı dişhekimlerinin % 79ü TDB üyesi, % 211 ise TDBye üye değildir. Araşnrmaya katiîan dîşhekimîerine göre reklam, tüketici 3e ifeöşjm kurmanın en etkffi yöntemidir. Katiîımalarm yanandan biraz daha fazlasına (%57) göre reklam, reklamı yapılan ürünün fiyatını artırmaktadır. Kanhmedann üçte 8da ( %68.5) tedavi üa^iernan reklam edümesran toplumdaki dişhekimi imaja» olumsuz yönde eflcSeyeceğlni düşünmektedir. Dişhekisrierinm büyük çoğW§tı (%82.6) tedavi üo^ai reklam ed3se büe hasfcalann her zaman ucuz çâşm disjridmbini tercih DişhekimterİEHrı % 83tMta toplumu b^endirici her türü rekfara onayladıkîan göıtinüşjür. Hastalan ile ücret pazarlığı yapmanın doğnı olduğunu savunanlar %24.7dir. Ancak yandan fazlası %63.4) hastanm durumu tedavi ücretim ödemeye uygun değil ise fiyatta indirim yapmayı hoş Araşnrmaya katılan dişhekirrfenHri yansı (%52,3) sağlık sektöründe reklam yapıbnasma karşıdır. Buna rağmen çabşbğı kuruluşun reklamını yapmayanlar sadece % 14' tür. Araştırma sonucuna göre cfişheicnrfainin ça&şöldan lomâışlarda en çok tercih ettikleri 1tanıtım metodu tabeladır. Onu izleyen tanıtım metodlan da kart bastırmak, açılış kokteyli vermek, broşür, web sayfası, bez afiş, röportaj, el ilanı, TV,gazete ilanı, bedava muayene duyurusu ve radyo yayınıdır. Araştırmaya katılan dişhekimlerinîn yaşı, ortalama yaştan daha büyük olanların ve ortalama çalışma süresinden daha uzun süredir dişhekimliği yapanların reklam karşı oldukları ve reklamı tıp eliğine uygun bulmadıkları saptanmıştır. Dişhekimlerinin TDB'nin reklam uygulamaları hakkında çoğunlukla fikir beyan etmedikleri ortaya çıkmaktadır. TDB'nin gelişen iletişim koşullarını da gözönüne alıp reklam tanımım yeniden gözden geçirmesi, İstanbul'da faaliyet gösteren kayıtsız dişhekimlerine karşı bir mücadele başlatması, haksız rekabeti önlemek amacı ile ortaya konan“asgari ücret tarifesi”uygulamasında aksayan yönleri belirlemesi, TDB'nin de uygun gördüğü ücretsiz ağız diş sağlığı taramalarına dişhelrimlerinin daha yaygın olarak katılmaya teşvik etmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary This is a descriptive research which about thoughts and behaviours of dentists' related with competence and advertising in dentistry.this research was planned between July 2000- September 2001 and applied on elected 235 dentists (out of 4300) who work in Istanbul. The elected dentists were working private and/or govermental sectors. The data was obtained by a survey form which had three parts. The first and third parts of the survey form were prepared by researcher, the second part of the survey form was adopted from USA and New Zeland which were appliedin that countries before, interview ttechnique was used. 51% of those who completed the survey were men, 48% were women and the average age was 37.39. 65.1% of those whocompleted the survey were working on private sector, 23% govermental sector and the others of those working on both govermental and private sectors. 79% of the dentists are the member of Turkish Dental Association ( IDA) but 21% of them are not. According to the disscussed dentists, advertising in general is a valuable way to communicate to consumers. 57% of those dentists believed that advertising usually increases the prices of service being advertised. 68.5 % of them thought that the advertising of fees would adversely affect the public image of dentists. 82.6 % of the dentists believed that if advertising of fees were allowed, the public would still not choose the low priced dentists. All kind of informative advertising about dentistry for public were supported by 83 % of the dentists. 24./ % of the dentists were ready to negotiate for prices with their patients. 63.4 %of the dentists were prepared to reduce their fees for patients with limited abiliyt to pay. More than the half of ( 53%) dentists were against the advertising in health care. At the end of the research, the most preferred recognizing method is the sign.the other recognizing methods are also cards, opening ceremony- coctaiL, brochure, web page, oral report on newspaperor TV, announcement TV, newspaper, announcement of free inspection, radio. The dentists who older than the average ages and worked more than the average working time were opposed to advertising in dentistry and they thought that advertising was unethical. Many of the dentists don't make any comment about TDA rules related with advertising.It's recommended that TDA should revise the advertisment description according to new communication technology, and start the struggle against unregistered dentists in Istanbul. TDA should identify the deficiencies in the application of“minumum wage rate”in order to prevent imperfect competition and also they should be encouraged to join the free dental check-ups widely. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KURULU