Low velocity moving target detection with synthetic aperture radar
Sentetik açıklıklı radar ile düşük hızlı hareketli hedef tespiti
  1. Tez No: 562123
  2. Yazar: GÖRKEM NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ, PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Düşük hıza ve düşük radar kesit alanına (RKA) sahip hareketli yer hedeflerinin tespiti Hareketli Yer Hedefi Tespiti (GMTI) sistemleri için oldukça zorlu bir problemdir. Bu tip hedefler GMTI sistemlerinde yüksek yanlış alarm ve/veya sık hedef kaçırma oranlarına yol açmaktadır. Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sistemleri ile hedeften yüksek enerjiye sahip yansımalar alınabilmekte ancak hedef izi SAR görüntüsü üzerinde hedef hareketine bağlı olarak dağılmış şekilde gözükmektedir. Bu tez kapsamında, hareketli yer hedeflerinin tespiti amacıyla, SAR görüntüsü üzerindeki odaklanmamış hedef izlerinin işlenmesine dayanan iki metot üzerine çalışılmıştır. Birinci metotta hedef hareket parametrelerinin hedef izi üzerindeki etkileri kullanılmakta ve hedef hareket parametrelerinin kestirimi ile dağılmış hedef izi odaklanarak tespit gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu metoda ilişkin sonuçlar, bu tez çalışması kapsamında geliştirilen nokta hedef SAR benzetim aracı üzerinden sunulmaktadır. İkinci olarak dinamik programlama tabanlı yenilikçi bir metot sunulmaktadır. İlk metodun aksine, bu metot hedef hareket parametrelerinin kestirilmesini gerektirmemektedir. Bunun yerine, hareketli hedefe ilişkin odaklanmamış izler SAR görüntüsündeki piksellerin yansıtıcılık değerleri kullanılarak tespit edilmektedir. Bu metoda ilişkin sonuçlar birden fazla hareketli hedef içeren benzetim ve saha verisi ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Detection of slow moving targets with small radar cross sections (RCS) is a challenging problem for the Ground Moving Target Indication (GMTI) systems. GMTI systems face high false alarm and/or frequent target miss rates for such targets. Synthetic Aperture Radar (SAR) systems, on the other hand, offer sufficiently large target energy return, unfortunately not localized to a point in the SAR image due to target motion. This thesis is focused on the study of two methods for moving target detection in SAR images via processing the unlocalized target signature. The first method uses the effect of the target motion parameters on the target signature. This method aims to focus the unlocalized moving target signature in the SAR image by estimating motion parameters. The results are presented via a point target spotlight SAR imaging simulator developed within the scope of this thesis. Secondly, a novel dynamic programming based approach is presented to detect slow moving targets. Contrary to the former one, this method does not require target motion parameters; instead, it captures the unlocalized signatures in the SAR image by using real-valued reflectivity amplitudes of the image. The performance of the method is illustrated with simulated and field data containing multiple slow moving targets.