Tabakalı kompozit kirişlerin titreşim analizi
Vibraion analaysis of the laminated composites beam
  1. Tez No: 562124
  2. Yazar: ORÇUN DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PAKDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada fiber malzemesi cam-elyaf, matris malzemesi ise epoksi olan bir ucu ankastre diğer ucu serbest 8 katmanlı ve farklı dizilim açılarına sahip 9 adet U profil kiriş üretilmiştir. Bu kirişlerin deneysel ortamda doğal frekansları ölçülmüş ardından deney numunesi Ansys programında modellenerek titreşim analizi yapılmıştır. Simetrik ve antisimetrik dizilişe sahip kirişlere ait doğal frekanslar analiz edilmiş ve tabaka açılarının doğal frekansa etkileri araştırılmıştır. Ansys programı ile elde edilen dikey yöndeki doğal frekans değerleri ile deneysel ölçümlerden elde edilenler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak sayısal ve deneysel sonuçlara ait verilerin birbirleriyle tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 9 pieces laminated composite U profile beam which fixed from one end and has 8 layer with different array angle were produced with fiber glass and epoxy. The natural frequencies of these beams were measured in experimental environment and then the samples were modeled in Ansys finite element method to performed vibration analysis. The naturel frequencies in the vertical direction obtained by the Ansys program were compared with obtained from experimental measurements. As a result, it was seen that the data of the numerical and experimental results were consistent with each other.