Tane inceltisi ilavelerinin Al7Si0,3Mg alaşımının titreşimli dökümüne etkisi
Effect of grain refinement additives on vibrated casting Al7Si0,3Mg alloy
  1. Tez No: 562133
  2. Yazar: ABDULHADİ KOŞATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tane inceltme uygulaması alüminyum ve alaşımlarına uzunca bir süredir uygulanmaktadır. Bu uygulamanın temelinde titanyum ve bor elementlerinin hem kendileriyle hem de alüminyum ile oluşturduğu intermetalik fazlardan faydalanılmaktadır. Bu intermetalik fazlar sıvı fazdaki alüminyum atomlarının çekirdeklenmeleri için altlık görevi görmektedirler. Bununla birlikte tane inceltmede alaşım elementi ilavesi dışında titreşim de kullanılmaktadır. Bu titreşim ultrasonik ve mekanik titreşim olmak üzere en yaygın iki Şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmada titanyum ve bor ilaveleri yapılarak titreşimsiz ve titreşimli Al7Si0,3Mg alüminyum alaşımının basamaklı kalıba dökümü gerçekleştirilmiştir. Bu dökümlerden 20, 10 ve 5 mm olmak üzere üç farklı kesit kalınlığına sahip numuneler incelenmiştir. Bu numunelerin her birine optik mikroskobundan alınan içyapı görüntülerine ImageJ görüntü analiz yazılımı kullanılarak birincil dendrit kolları arası mesafe (DAS), ikincil dendrit kolları arası mesafe (SDAS) birincil ve ötektik fazların oranları tayin edilmiştir. Ayrıca sertlik, içyapısal özellikleri ve elektrik özellikleri arasında ilişki kurulması için elektriksel iletkenlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For a long time, grain refinement process was applied to aluminium and its alloys. On the basis of this application, intermetallic phases consisting of titanium and boron elements reacted, both each other and aluminium were exploited. These intermetallic phases serve as nucleants for liquid aluminium atoms to nucleate. However, apart from alloying elements, vibrational methods were conducted to execute grain refinement in aluminium and its alloys. Ultrasonical and mechanical vibration methods are the most common applications in the vibrational casting techniques. In this work, a metal cascaded mold was used to cast with vibration and without vibration having different amount of titanium addition to Al7Si0,3Mg aluminum alloy. Cascaded metal mold has three different section of 20, 10 and 5 mm and specimens from these sections were examined. Dendrite arm spacing (DAS), secondary dendrite arm spacing (SDAS), of primary and eutectic phases, and also %porosity of each section microstructures taken from optical microscope were determined via ImageJ image analysis software. Also, hardness, apart from microstructural characteristics, electrical conductivity values were measured to evaluate correlation between microstructure and mechanical and electrical properties.