Somali'de hayvansal üretim için riskli bölgelerin zamansal ve mekânsal analizi
Temporal and spatial analysis of risky sites for livestock production in Somalia
  1. Tez No: 562132
  2. Yazar: MOHAMED JIBRIL MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL CEMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sıcaklık stresi hayvanlarda genellikle sıcak-nemli bölgelerde özellikle de sıcak yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Çevre sıcaklığının normal sınırlar dışına çıkması ile birlikte bağıl nemin de artması çiftlik hayvanlarının refahını ve verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anlamda yapılan çalışmalarda Sıcaklık-Nem İndeksi (THI) sıcaklık stresinin değerlendirilmesinde genel bir kriter olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve THI kullanılarak Somali'de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması için en uygun alanlar belirlenmiştir. Elde edilen bulgulardan, THI değerlerinin Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tehlike sınırı (THI = 79) değerini aştığı belirlenmiştir. Bu nedenle, sıcaklık stresinin olumsuz etkilerini önlemek için Mart-Eylül ayları arasında yüksek THI değerlerine sahip alanlarda gölgeleme alanlarının inşa edilmesi ve hayvanların beslenme zamanlarının da havanın daha serin olduğu zamanlarda yapılması gibi bazı stratejiler izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Temperature stresses for livestock usually occurs in hot-humid areas, especially in hot summer months. The increase in the relative humidity with the environmental temperature outside the normal limits adversely affects the welfare and productivity of farm animals. In this sense, the Temperature-Humidity Index (THI) is used as a general criterion in the evaluation of temperature stress. In this research, the most suitable areas were determined by using Geographic Information Systems (GIS) and THI for the establishment of small ruminants and cattle breeding enterprises in Somalia. According to the findings, THI values exceed the danger limit (THI = 79) in March, April, May, June, July, August and September. Therefore, to prevent the negative effects of temperature stress, some strategies are proposed between March-September in areas with high THI values, such as the construction of shading areas and the feeding times of animals during cooler periods.