Nefropatisi olan diyabetik hastalarda homositrülin düzeyleri
Homocytrulline levels in diabetic patients with nephropathy
  1. Tez No: 562164
  2. Yazar: YÜKSEL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Halk arasında Şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet, insülin hormonunun azlığı veya etkisini gösterememesi sonucunda gelişen ve yaşam boyu devam eden bir hastalık türüdür. İnsülin, pankreasdan salgılanır ve kandaki glukozun düşmesine neden olan hormondur. İnsülin salgılanması az veya yetersiz ise, diyetle alınan gıdalar vücutta olası gerektiği gibi parçalanamaz. İnsülin bir hormondur ve vücut tarafından üretilemiyorsa“Tip 1 diyabet”olarak adlandırılır. Bu türde kişi insüline bağımlıdır. Vücut tarafından üretilebiliyorsa ancak miktarı yeterli değilse ya da üretiliyor ancak vücut tarafından insüline direnç oluşuyorsa“Tip 2 diyabet”denir. Bu tipte kişi insüline bağımlı değildir. Çoğunlukla yaşa bağlı olarak ve 35 yaş üzerinde görülmektedir. Diyabey tipi Tip 1 olan kişiler hatayları boyunca dışarında insülin enjeksiyonu yapmaları gerekmektedir. Tip 2'ye sahip hastalarda ise ilaçlarla, gıdaların doğru seçimiyle ve günlük hareket ve egzersizlere dikkat edilerek tedavi yoluna gidilebilir ve yaşam kaliteleri artırılabilir. İnsülin kullanmalarına, hastalığın ilerlemesine göre ilerleyen aşamalarda karar verilir. Homositrullin (kısaca HCit), karbamilasyon türevi bir üründür. Pretinlerin amin gruplarına izosiyanikasit bağlanır ve bu işlem ile karakterize edilirler. Karbamilasyon oluşmasının başlıca nedenleri dokuların yaşlanması ve inflamasyonudur. Tezimizin çalışılmasında, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji kliniğine rutin takip amaçlı başvuran Diabet hastalarından alınan numunelerle ve sağlıklı gönüllülerin numunelerinde Homositrulin düzeylerinin ölçülerek bu testin Diyabetik hastalardaki düzeylerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Mann Whitney U testi ile iki grup değerlendirildiğinde homositrüllin değerleri ve homositrüllin/lizin oranları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (sırasıyla p=0.009 ve p=0.019). Independent-sample t testi ile gruplar arası lizin değerleri arasında anlamlı olarak tanımlanabilecek bir farklılık görülmemiştir. (p=0.648) Bu çalışmanın sonuçlarında serum homositrüllin düzeylerinin diyabetik hastalarda yüksek olarak saptanması özellikle bu hasta popülasyonda böbrek fonksiyonlarının erken dönemde takibi için bir belirteç olarak kullanılabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a lifelongdiseasecausedbydeficiencyorineffectiveness of insulinhormone. insulin is a hormonesecretedfromthepancreas. Itdecreasesglucose in theblood. Withoutinsulin, our body can not usethefoodreceived as desired. Iftheinsulinhormone is completelyabsent, thisdiabetes is called“Type 1 diabetes (insulin-dependentdiabetes)”. It is usuallyseen in children or youngpatients. Ifthere is insulinhormone, but theamount is loworifthere is resistance to insulin in thetissues, thisdiabetes is called“Type 2 diabetes (non-insulindependentdiabetes)”. It is usuallyseenafter 35 years of age. Patientswithtype 1 diabeteshave to useinsulinfor life. PatientswithType 2 diabetes can be treatedwithdietary, exerciseand oral medications. Ifnecessary, they can useinsulin in thelaterstages of thedisease. Homositrullin (HCit) is a carbamylationderivativeproductcharacterizedbythebinding of isocyanicacid to protein amino groups (α-NH2 or ε NH2). Carbamylation can be causedbyagingandinflammation of thetissues. Inthisthesis, it is aimed to determinethelevels of homocitrulline in thesamples of Diabetespatientswhoapplied to theendocrinologyclinic of Selcuk UniversityMedicalFacultyHospitalandthesamples of healthyvolunteersand to investigatethelevels of this test in Diabeticpatients. When the two groups were evaluated by Mann Whitney U test, there was a significant difference between homocytulin and homocytulin / lysine ratios (p = 0.009 and p = 0.019, respectively). There was no significant difference between the groups with lysine values (p = 0.648). Theresults of thisstudysuggestthathigh serum homocytulinlevels in diabeticpatients can be used as a marker forearlyfollow-up of renalfunction in thispatientpopulation