Diyabetik nefropatisi olan hastalarda homosistein tiyolaktonaz, aril esteraz ve paraoksanaz enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of paraoxanase (PON), arly esterase and homocysteine thiolactonase activities in patients with diabetic nephropathy
  1. Tez No: 474834
  2. Yazar: DURMUŞ AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ÇAYCI SİVRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Diyabet oksidatif hasar yükünün ve lipid oksidasyonun arttığı, LDL'nin oksidasyondan korunma mekanizmalarının zayıfladığı sistemik bir hastalıktır. Oksidatif stresten koruyucu mekanizlardan biri HDL üzerinde taşınan ve antioksidan özelliğe sahip PON, ARE ve HTLaz gibi enzimler ile gerçekleşmektedir. Diyabette artan oksidatif stresin bu enzimlerin aktivitelerinde azalmaya yol açarak diyabetin komplikasyonlarının oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışmada diyabetik nefropatisi olan hastalarda paraoksanaz (PON), aril esteraz (ARE), homosistein tiyolaktonaz (HTLaz) enzim aktivitelerindeki değişim incelenmiştir. Bu amaçla, çalışmaya 40 sağlıklı birey (kontrol) (Grup I), 45 normoalbüminürik diyabetik hasta (Grup II) ve 50 mikroalbüminürik diyabetik hasta (Grup III) dahil edildi. PON enziminin Grup I ve Grup III sonuçları karşılaştırıldığında, Grup III'de Grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edildi (p0,05) saptandı. Serum HTLaz sonuçları tüm gruplarda kıyaslandığında Grup III sonuçlarının diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı (p0,05). Hasta grupları ve kontrol grubunun lipid profili sonuçları birbiri ile karşılaştırıldığında, Grup I LDL sonuçlarının diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlendi (p0,05). Mikroalbüminürik diyabetik hastalarda artan oksidatif stres yüzünden azalan PON, ARE ve HTLaz aktivitelerinin diyabetik nefropati takibi için altın standart olan mikroalbümin düzeyi ile birlikte kullanılmasının yarar sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a systemic disease with increased oxidative damage, lipid oxidation and decreased prevention of LDL oxidation. One of the oxidative stress protective mechanisms is carried out with enzymes such as PON-1, ARE and HTLase, which are carried on HDL and have antioxidant properties. Increased oxidative stress is thought to contribute to the development of diabetic complications by reducing the activity of these enzymes. In this study, changes in paraoxanase-1 (PON-1), arylesterase (ARE), and homocysteine thiolactonase (HTLase) enzyme activities were examined in patients with diabetic nephropathy. For this purpose, we set 3 groups containing 40 healthy individual (control) (Group I), 45 normoalbuminüric diabetic patients (Group II) and 50 microalbuminüric diabetic patients (Group III). When PON-1 results were compared in Group I and Group III, it was found that there was a statistically significant difference (p0,05). When the serum HTLase results were compared in all groups, the results of Group III were found to be statistically significantly lower than the other groups (p 0,05). When lipid profile results of patient groups and control group were compared with each other, it was determined that Group I LDL results were statistically significantly lower than the other groups (p 0,05). In conclusion, We believe that the use of PON-1, ARE and HTLase activities which are reduced due to increased of oxidative stress in diabetic patients with microalbuminuric would be beneficial in combination with microalbumin levels that are the gold standard for follow-up of diabetic nephropathy.