Bor katkılı bifazik kalsiyum fosfat'ın biyouyumluluğunun araştırılması
Investigation of biocompatibility of boron additive biphasic calcium phosphate
- Tez No: 562279
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL MAZMANCI, DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Biyomalzemelerin çeşitli türleri arasından hidroksiapatit (HA); doku mühendisliği, ilaç taşıyıcı sistemler ve kromatografik saflaştırma gibi farklı bilim alanlarında kullanılan biyoseramiklerden biridir. Kalsiyum fosfat seramikleri arasından hidroksiapatit; 1.67 kalsiyum/fosfor (Ca/P) mol oranına sahip olup, kimyasal yapısından ötürü kemiklerin ve dişlerin mineral yapısı ile yüksek oranda benzerlik gösterdiğinden dolayı önemli bir seramiktir. Bifazik kalsiyum fosfat (BCP); değişik HA ve beta trikalsiyum fosfat (β-TCP) oranlarına sahiptir. Kemik onarımı veya rejenerasyonda saf HA veya saf β-TCP'den daha etkilidir. Üretimi sırasında hidroksiapatite yapılan çinko, gümüş, magnezyum ve bakır benzeri mineral kökenli katkıların, hidroksiapatitin elde edilen toz formu üzerinde mekanik ve antibakteriyel özellik bakımından etkili olduğu tespit edilmiştir. Hidroksiapatite eklenen bor mineralinin ise; kemik oluşumunu hızlandırarak hidroksiapatitin apatit oluşturma yeteneğini arttırdığı farklı çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu çalışmada; bor (B) katkılı bifazik kalsiyum fosfat üretilmiş olup; biyomalzemenin biyouyumluluğu, sitotoksik ve genotoksik test yöntemleri ile desteklenerek araştırılmıştır. Çalışmada sentez metodlarına göre osteoblast proliferasyonunun farklılık gösterdiği; katı hal yöntemiyle sentezlenen bor katkılı tabletlerde proliferasyonun daha fazla olduğu belirlenmiştir. In vitro sitotoksik ve genotoksik test sonuçlarına göre biyomalzemenin toksik etki göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the various types of biomaterials hydroxyapatite (HA) is one of the remarkable bioceramics widely used in different fields such as tissue engineering, drug delivery systems and chromatographic purification. Calcium phosphate ceramics are ceramics which vary with calcium/phospate (Ca / P) molar ratios. HA, which has 1.67 Ca/P ratio, is widely used materials among biomaterials because of its similarity to the mineral structure of the bones and teeth. Biphasic calcium phosphate (BCP) has different HA and beta tricalcium phosphate (β-TCP) ratios. Bone repair and regeneration at BCP are more effective than pure HA and pure β-TCP. Additives such as Zn, Ag, Cu, Mg to the HA affect the mechanical properties and antibacterial activity of the produced powders. Boron (B) addition has accelerator effect on bone formation, and the ability of the B-doped HA samples to form apatite is higher than that of B, in various studies. In this study; B doped BCP isproduced and the biocompatibility of the obtained B doped BCP samples are investigated by cytotoxic and genotoxic test methods. In this study, some differences in osteoblast proliferation according to the synthesis methods are determined; better proliferation at the B doped BCP synthesized by solid state method are observed. According to the in vitro cytotoxic and genotoxic test results it is determined that produced samples haven't got any toxic effects.