Süper akım modelinin 150
  1. Tez No: 56228
  2. Yazar: GÜLTEKİN YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EKBER KULİEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, genel olarak deforme çekirdekler incelenmiş ve süper akım. modeli kullanılarak spin-spin etkileşmelerinin çekirdeğin magnetik momentlerine katkısı hesaplanmıştır. Bunun için Hamiltonyen içerisine spin-spin etkileşmelerini de ifade eden bir terim ilave edilerek varyasyon edilmiş ve sistem denklemleri çözülerek, ek terimimizin, sonuçlarda meydana getirdiği değişim hesaplanmıştır. Ayrıca, süper akım modelindeki A ve Xn değerleri, 15(KA^178 bölgesindeki bazı nadir toprak element izotoplarının hem nötron, hemde proton sistemleri için ayrı ayrı hesaplanarak, değişimleri grafiksel olarak gösterilmiş, deneysel değerlerle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, deformed nucleus are investigated and contrubution of spin-spin interaction to magnetic moments are calculated by using superfluid model. Therfore, variation principle is applied by introducing of a new term that contains spin-spin interaction into Hamiltonian and changes in results stemming from additional term are calculated. Values of A and X are also calculated for the both proton and neutron systems of some rare-earth isotopes in the 150