Geleneksel Türk el sanatlarından ebru sanatının ikat dokuma tekniğine uyarlanması
The implementation of Turkish traditional handicraft ebru as an ikat weaving techniq
  1. Tez No: 562328
  2. Yazar: DENİZ EKELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan araştırmalar ve uygulamalar neticesinde, dokumanın ve el sanatlarının tarihi kesin olarak bilinmemekte olup, günümüzde de geleneğini bozmadan devam etmektedir. Geleneksel El Sanatlarından Ebru Sanatı doğal boyalar ve doğadan ilham alınarak yapılan sanat eserlerinin, günümüzde kumaş seramik gibi el sanatlarında da rastlamak mümkün olduğundan, tekstilin en küçük yapı birimi olan iplik yüzeyinde uyarlaması gerçekleştirilmekte olup dokunabilecek bir kumaş elde edilmesi istenilmektedir. Su yüzeyinde geçişli renkler, teknikler ile gerçek bir görünüm elde edilen ebru eserlerinin, İkat Dokuma tekniğinin üzerinde uyarlanması gelecek nesillere tekstil açısından geliştirilerek farklı yöntemlerinde bulunabilirlik olması ve Geleneksel El Sanatlarımızın çizgilerinden çıkmadan farklılıklar oluşturulabilmesinin mümkün olduğunun bilinmesi, gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the researches and practices, the history of weaving and hand crafts is not known for sure and continues without disturbing the tradition of today. Since it is possible to find art works made by Traditional Handicrafts inspired by natural dyes and nature in hand crafts such as fabric ceramics today, it is possible to adapt them to the fabric surface, which is the smallest building unit of textile, and it is desired to obtain a fabric that can be woven. It is necessary to know that it is possible to adapt the marbling works obtained from the water surface with the passing colors and the true appearance on the weaving technique to the future generations in terms of textiles and fashion and to be able to create differences without leaving the lines of our traditional handicrafts.