Ekin sap arısı Cephus pygmeus Linnaeus, 1767 (Hymenoptera: Cephidae) türünde koku reseptör genlerinin belirlenmesi
The determination of odorant receptors genes in the Cephus pygmeus Linnaeus, 1767 (Hymenoptera: Cephidae)
- Tez No: 562341
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ekin Sap Arısı Cephus pygmeus türü önemli bir buğday zararlısıdır. C. pygmeus yaygın olarak Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da yayılış göstermektedir. Böceklerde, koku duyusu eş bulma, besin bulma ve avı tespit etmek için kullanılır. Koku molekülleri antenlerde bulunan, uzun dendritlere sahip olfaktör duyu nöronlarını içeren ve ''sensilla" olarak isimlendirilen özelleşmiş duyu yapıları tarafından tespit edilir. Bir böcek ortamdaki kokuyu sensilla üzerinde yer alan özel koku nöronları tarafından tespit eder. Koku dendritik membrandan taşındıktan sonra koku reseptörleri aktive edilir. Böceklerin çevresel yanıt oluşturmasında koku reseptörleri oldukça önemlidir. Tezin amacı da C. pygmeus türünde konak bulma ve çevresel etkilere yanıt verme davranışları için önemli bir sistem olan koku reseptörlerini kodlayan genleri belirlemek ve dizi bilgisine ulaşılmaktır. Bu amaçla, DNA izolasyonu yapılmış, hedef gen dizileri yeni nesil dizileme tekniği ile elde edilmiştir. C. pygmeus türüne ait koku reseptörlerinden 25 gen bölgesinin dizisi belirlenmiştir. C. pygmeus türüne ait koku reseptör gen dizileri ile Hymenoptera takımında daha önceden koku reseptörleri belirlenmiş olan bazı türlerin gen dizileri karşılaştırılarak benzerlik oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cephus pygmeus is an important wheat pest in crop fields. C. pygmeus is widely distributed in Europe, Asia, North Africa and North America. In insects, the sense of smell is used to detect partner, find food and prey. Odor molecules are detected by specialized sensory structures called“sensilla”, which contain odorant sensory neurons with long dendrites in antennas. An insect detects the odor in the environment by special odorant neurons located on the sensilla. Odorant (olfactory) receptors are activated after the odor has been transported from the dendritic membrane. Odorant receptors are very important in the environmental response of insects. The aim of the thesis is to determine the genes encoding odorant receptors, which is an important system for C. pygmeus species for behaviors such as finding its host and respond to environmental impacts. For this purpose, DNA isolation was performed and target gene sequences were obtained by a new generation sequencing technique.The sequence of 25 gene regions encoding the odorant receptors of the species C. pygmeus was determined. The gene sequences of odorant receptor in C. pygmeus and other previously known hymenopteran species were compared and the similarity ratios were defined.