Ç 1040 ile tungsten sert metal ucun sertlehimleme ile birleşme bölgesinin incelenmesi
  1. Tez No: 56235
  2. Yazar: MEHMET UZKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı malzeme çiftlerinin birarada çalışması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu farklı malzemeleri birleştirmek için değişik metodlar geliştirilmiştir. Bu metodlardan en çok kullanılanların arasında LEHİMLEME'yi saymak mümkündür. Bu çalışmada da, sondajlarda kullanılan delici takımlarda karşılaşılan çelik- tungsten sert metal uç malzeme çiftinin birleştirilmesi incelenmiştir. Bu incelemelerin yapılması için pratikte kullanılan adı geçen malzeme çifti birbirleriyle SERTLEHİMLEME ile birleştirilmiştir. Çalışmada karşılan problemlerin başında tungsten sert metal ucun oldukça pahalı ve bulunması güç bir malzeme olması ve işlenmesindeki zorluklar gelmektedir. Bu zorluklardan dolayı incelemeler mevcut imkanlar ölçüsünde yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, başarı ile yapılan bu birleştirmenin mekanik özellikleri incelenip, çeliğin, tungsten sert metal ucun ve lehim bölgesinin mekanik ve metalografik muayeneleri yapılarak sonuçlar irdelenmiştir. Bulunan sonuçların ışığında çelik ve lehimdeki difüzyon bölgeleri tespit edilerek mikrosertlik değerleri belirtilmiştir. Yapılan deneylerde kopan yüzeylerin fotoğrafları çekilerek birleştirmenin kalitesi hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this study, steel and wolfram carbur hard materials which are frequently used in industry are combined. As a result of the mechanical and metallographical investigation of the joining region, the quality of joining is determined. The determining factors of the quality are the operator's performance, the medium where junction takes place, the compatibility of the main and additional materials. Key Words : Steel-Wolfram Carbur Hard -Brazing Bu çalışmada, endüstride kullanılmakta olan delici takımlardaki çelik ve tungsten sert metal malzemeleri birleştirme uygulaması yapılmıştır. Malzemelerin birleşme bölgesinin mekanik ve metalografik incelemeleri sonucu birleşmenin kalitesi tespit edilmiştir. Bu kaliteyi belirleyen unsurlar ise, uygulayıcı personel, birleştirmenin yapıldığı ortam, kullanılan ana ve ilave malzemelerin uygunluğu olarak ifade edilebilir. Anahtar Kelime : Çelik-Tungsten Sert Metal Uç Sertlehimlemesi