Sosyal-duygusal yetkinlik ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of social-emotional expertise scale to Turkish
- Tez No: 562360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanların birbirleriyle etkileşimde bulunma biçimleri oldukça karmaşıktır. Bireysel farklılıklara bağlı olarak, bazı insanlar diğerleriyle olan etkileşimlerinde daha başarılı olabilmektedir. Bu çalışmada, insan etkileşimlerindeki bu farklılıkları anlamak adına yeni bir yapı olarak sunulan sosyal-duygusal yetkinlik kavramı üzerine inşa edilen Sosyal-Duygusal Yetkinlik Ölçeği Türkçeye uyarlanmış ve ölçeğin güvenirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 Öğretim yılında Siirt Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 842 üniversite öğrencisinden elde edilen veriler üzerinden yürütülmüştür. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırma grubundan elde edilen verilerle ölçeğin geçerliliğine yönelik kanıt sağlamak için öncelikle ölçeğin orijinal formu ve Türkçe formunun dil eşdeğerliliğini incelemek amacıyla iki form, iki hafta arayla Siirt Üniversitesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Yabancı Diller Yüksekokulu Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenim gören 25 öğrenciye uygulanmıştır. Her iki formdan elde edilen puanlar arasındaki ilişkiye Intraclass (sınıf içi) korelasyon analizi ile bakılmıştır ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır (.883, p=˂.01). Bulunan bu değer dil eşdeğerliliğinin sağlandığını göstermiştir. Ölçeğin yapı geçerliliğine ait kanıtların sağlanması için araştırma grubuna dahil olan katılımcılardan elde edilen veriler ile doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda ulaşılan uyum indeksi değerleri, orijinal formun sunduğu iki faktörlü yapının Türk üniversite öğrencilerinden oluşan örneklemde doğrulandığını göstermiştir. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek amacıyla Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır ve .855 olarak bulunmuştur (Uyumluluk .804, Anlatımcılık .736). Ayrıca, ölçeğin güvenirliği test-tekrar test yöntemiyle incelenmiştir. İki hafta arayla uygulanan testler arasında yüksek düzeyde anlamlı (r=.838, p=
Özet (Çeviri)
The way people interact with each other is quite complex. Depending on individual differences, some people may be more successful in their interactions with others. In this study, Social-Emotional Expertise Scale, which was developed on the concept of social-emotional expertise to understand these differences in social-interactions , was adapted to Turkish and reliability and validity analyzes of the scale were examined. The population of the research consisted of a total of 842 university students studying at Siirt University. In order to provide evidence for the validity of the Turkish version of the Social-Emotional Expertise Scale, 25 students studying at the Translation and Interpreting Studies Department completed the English form of the scale firstly and the Turkish form of the scale after 2 weeks. The Intraclass correlation coefficient calculated between the mean scores of the students in two forms was found statistically significant (r=.883, p˂.01). This result showed that the language equivalence is provided. In order to provide evidence of the construct validity of the scale, confirmatory factor analysis was performed with the data obtained from the research group. As a result of the confirmatory factor analysis, the fit index values showed that the two-factor structure presented by the original form was confirmed in the sample of Turkish university students. The Cronbach alpha coefficient of the scale was calculated to evaluate the internal consistency of the scale and it was found to be .855 (Adaptability .804, Expressivity .736). In addition, the reliability of the scale was examined by test-retest method and r = .838 (p=