Duygusal yetkinlik terapisi temelli grupla psikolojik danışma programının beliren yetişkinlerinin duygusal yetkinlik düzeyi ve ruh sağlığı üzerindeki rolünün incelenmesi
An investigation of the role of the group counseling program based on emotion efficacy therapy on the level of emotion efficacy and mental health among emerging adults
  1. Tez No: 814746
  2. Yazar: FUNDA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı Duygusal Yetkinlik Terapisi (DYT)'nin beliren yetişkinlerinin duygusal yetkinlik düzeyi ve ruh sağlığı üzerindeki rolünü incelemektir. Bu doğrultuda çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Duygusal yetkinliği değerlendirmek amacıyla kullanılan geçerli ve güvenilir bir ölçek bulunmadığından çalışmanın ilk aşamasında Duygusal Yetkinlik Ölçeği – 2'nin (EES2; West, 2018) Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bu aşamasına 18-29 yaş aralığında toplam 763 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bulgular, ölçeğin Türkçe versiyonunun tek faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuş ve 8 maddelik ölçeğin duygu düzenleme araştırmacıları ve ruh sağlığı uzmanları tarafından kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, 18-29 yaş aralığında yükseköğretime devam eden 16 kişiyle DYT temelli bir grupla psikolojik danışma programı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu programın beliren yetişkinlerin duygusal yetkinlik düzeyi ve ruh sağlığı üzerindeki rolünü belirlemek amacıyla deney ve kontrol gruplu öntest-sontest-izleme ölçümlü 2x3'lük gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuyla DYT çerçevesinde 8 oturumluk grupla psikolojik danışma uygulaması gerçekleştirilmiş; kontrol grubuyla ise herhangi bir uygulama gerçekleştirilmemiştir. Araştırmanın bulguları, DYT temelli grupla psikolojik danışma programının üniversite öğrencilerinin (a) duygusal yetkinlik düzeylerini artırmada kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha etkili olduğunu ve bu etkinin dört hafta boyunca sürdüğünü; (b) depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini düşürmede kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha etkili olduğunu ve bu etkinin dört hafta boyunca sürdüğünü ve (c) duygusal, sosyal ve psikolojik iyi oluş düzeylerini artırmada kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha etkili olduğunu; ancak bu etkinin yalnızca duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde dört hafta boyunca sürdüğünü göstermiştir. Mevcut bulgular ilgili alan yazını uyarınca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the role of the group counseling program based on Emotion Efficacy Therapy (EET) on the level of emotion efficacy and mental health among emerging adults. Accordingly, the present study consisted of two phases. As there was no valid and reliable measurement tool to measure emotion efficacy, the Emotion Efficacy Scale – 2 (EES2; West, 2018) was adapted into Turkish as part of the first phase of the study. A total of 763 university students aged between 18-29 participated in this phase of the present study. The findings revealed a one-factor solution; and the 8-item scale was found to be a valid and reliable measurement tool that can be used by emotion regulation researchers and mental health professionals. In the second phase of the study, a group counseling program based on EET was carried out with 16 university students aged between 18-29. In order to determine the role of the program on the level of emotion efficacy and mental health among the emerging adults, a 2x3 experimental design with two groups (e.g., experimental and control) and three measurements (e.g., pretest, posttest, and follow-up) was used. An 8-session group counseling program based on EET was carried out with the experimental group. The control group did not receive any treatment. According to the results, the experimental group scored significantly higher than the control group on level of emotion efficacy at posttest and follow-up. Moreover, the experimental group scored significantly lower than the control group on level of depression, anxiety, and stress at posttest and follow-up. Additionally, the experimental group scored significantly higher than the control group on level of emotional, social, and psychological well-being at posttest. However, this effect lasted only for emotional and psychological well-being at follow-up. The findings are discussed in accordance with the relevant literature.