Stratejik üstünlük açısından bilgi yönetimi uygulamaları ve örgütsel zekânın yenilik performansı üzerine etkileri: Bilişim sektöründe bir araştırma
The effects of knowledge management practices and organizational intelligence on innovation performance: A research in the information technologies sector
  1. Tez No: 562412
  2. Yazar: ÖZDEN ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küresel rekabetin şiddetini artırdığı günümüzde firmaların rekabet avantajı sağlamak için tercih ettikleri yöntemler de farklılaşmaktadır. Yüksek teknolojinin getirdiği yeniliksel uygulamalar ile bir firmanın o güne kadar elde ettiği tecrübelerini içeren örgütsel zekâsı, yeni nesil rekabet stratejileri oluşturmak için en önemli unsurlar haline gelmiştir. Çalışmanın amacı, kaynak temelli teori çerçevesinde bilgi yönetimi uygulamaları ve örgütsel zekânın firmanın yenilik performansı üzerine etkisinin bulunup bulunmadığını, inceleme konusu olan teknoloji ve bilişim firmalarında ampirik alan çalışması uygulayarak araştırmaktır. Çalışmada uluslararası dergilerde yayımlanan makale ve tezlerde yer alan ölçeklerin ve değişkenlerin bütüncül bir yaklaşımla bir araya getirilmesiyle anket oluşturulmuştur. 495 anket ile oluşturulan veri tabanına yapısal eşitlik modeli uygulanarak çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara göre; çalışmanın en önemli bağımsız değişkenlerinden biri olan bilgi yönetimi uygulamaları ne kadar aktif kullanılırsa, firmanın büyüme performansı ve yenilik performansı üzerindeki ilişkide o kadar güçlü olmaktadır. Diğer bağımsız değişkeni olan örgütsel zekâ ise firmanın mali ve büyüme performansına farklı seviyelerde katkılar sağlamaktadır. Ortaya çıkan bulgular doğrultusunda araştırmanın sonuçları tartışılmış, akademisyenlere ve yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where global competition is increasing, the methods that firms prefer to gain competitive advantage are differentiating. The organizational intelligence, which includes the innovative practices brought by the high technology and the experiences of the company so far, has become the essential elements for creating new generation competitive strategies. The study aims to investigate whether knowledge management practices and organizational intelligence have an impact on the innovation performance of the firm within the framework of resource-based theory and to investigate empirical fieldwork in the technology and informatics companies. In the study, a questionnaire was formed by combining the scales and variables included in the articles and theses published in international journals with a holistic approach. Various findings were obtained by applying structural equation model to the database formed by 495 questionnaires. According to the results; the more active the information management practices, which are one of the most important independent variables of the study, the stronger the relationship between the firm's growth performance and innovation performance. The other argument, organizational intelligence, contributes to the firm's financial and growth performance at different levels. In accordance with the findings, the results of the study were discussed and suggestions were made to both academicians and administrators.