Design policy and process through infill development
Tasarım politikası ve geliştirilmeye ilişkin süreci
- Tez No: 562467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Son birkaç on yılda, şehir içi bozulma ve nüfus artışı, kentin kentsel dokusunda kentsel bozulmalara neden oldu; bu nedenle, yüksek gelirli vatandaşlar, kent dokusu dışındaki daha iyi bir yaşam kalitesi talep ederek evlerini terk etti; Böylece eski şehir daha fakir haneler tarafından işgal edilmeye ya da boş bırakılmalıdır. Kentsel bozulma, eski şehir dokusunda önceden geliştirilmiş bir kentsel alan yerine, ekonomik yaşam şehirden çekilirken banliyö yayılımı ile bağlantılıdır. Dolgu gelişimi, boş kalan, terk edilmiş, geçilen veya kullanılan altyapının yerleştiği mevcut toplulukların yerleşik olduğu alanlarda kullanılmayan müdahale gelişimidir. Mevcut topluluklardaki kayıp alanların yeniden kullanılması ve toplumun yeniden canlandırılması, arazinin korunması ve yayılma gelişimine alternatif olarak kritik bir rol oynamak için bir çözümdür. Dolgu gelişimi, güvenli ve çekici bir yaya ortamına katkıda bulunarak yürünebilirliği artırmayı amaçlayan eski kentin karakterini, yaşayabilirliğini ve işlevini geliştirmek için bir çözümdür; Böylece, karma kullanım için, kentsel topluluklarda oldukça eksik olan yer duygusunu yeniden yakalayan yeni fırsatlar yaratmak. Çok daha fazla ayrıntı içeren bu çalışma, dağınık gelişme ve ayrışma ve çevre kirliliğinin dağınık modelini ele almak için dolgu gelişiminin potansiyel ve sınırlarını ve bununla ilgili kılavuzunu açıklar.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, the deterioration of the inner city and increase in population have resulted in urban decay within the city urban fabric which thereby high-income citizens abandoned their houses demanding a better quality of life outside the city fabric; thereby leading the old city to be occupied by poorer households or left vacant. Urban decay is linked to suburban sprawl as the economic life is pulled out of the city, instead of previously developed urban sites within the old city fabric. Infill development is the intervention development within vacant, abandoned, passed over or underutilized within built-up areas of existing communities in which infrastructure is already in place. It is a solution to reutilize lost spaces in existing communities and playing a critical role in achieving community revitalization, land conservation and alternatives to sprawl development. Infill development is a solution to enhance the character, viability, and function of the old city aiming to increase walkability by contributing safe and attractive pedestrian environment; thereby creating new opportunities for mixed-use that recapture the sense of place which is considerably missing in urban communities. Containing far more details, this study articulates the potential and limits of infill development and its related guideline to address scattered model of urbanization, segregation and environmental pollution.