Tren tekeri malzemesinin işlenmesinde optimum kesme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimum cutting parameters in machining of train wheel material
  1. Tez No: 562479
  2. Yazar: MUSTAFA OZAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, sertleştirilmiş tren tekerleği malzemesinin kuru işleme koşulları ve minimum miktarda yağlama koşullarında işlenmesi incelenmiştir. Taguchi L9 dikey dizinine göre kuru koşullarda ve minimum miktarda yağlama koşullarında sert tornalama deneyleri yapılmıştır. Kesme sıcaklığı ve ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) üzerinde kesme derinliği, ilerleme miktarı ve kesme hızının etkileri incelenmiştir. Kesme şartlarının sıcaklık ve Ra üzerindeki önem seviyeleri varyans analizi (ANOVA) ile belirlenmiştir. Ayrıca, sıcaklık ve Ra'nın tahmini için regresyon analizi (RA) matematiksel modeller geliştirilmiştir. Deneysel sonuçlar ile sonucunda elde edilen sıcaklık ve Ra değerlerinin karşılaştırılması yapılarak geliştirilen modellerin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Tren tekerleği malzemesin işlenmesinde, en iyi Ra değeri minimum miktarda yağlama koşullarında 200 mm/dak kesme hızı, 0,05 mm/dev ilerleme miktarı ve 0,4 mm kesme derinliğinde 0,406 µm olarak elde edilmiştir. En iyi sıcaklık değeri; minimum miktarda yağlama koşullarında 100 mm/dk kesme hızı, 0,05 mm/ dev ilerleme hızı ve 0,2 mm kesme derinliğinde 74,64 0C olarak ölçülmüştür. ANOVA sonuçlarına göre, Ra üzerinde en fazla öneme sahip değişken ile ilerleme miktarı olurken, sıcaklık üzerinde en fazla öneme sahip değişken ile kesme hızı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dry processing conditions of the hardened train wheel material and minimum quantity lubrication conditions were investigated. According to the Taguchi L9 experimental design, hard turning tests were carried out under dry conditions and minimum lubrication conditions. The depth of cut, the feed rate and the effects of the cutting speed on the cutting temperature and the average surface roughness (Ra) were investigated. The significance levels of the cutting conditions on temperature and Ra were determined by variance analysis (ANOVA). In addition, regression analysis (RA) mathematical models have been developed for the estimation of temperature and Ra. Experimental results were compared with the obtained temperature and Ra values. In the cutting of the train wheel material, the optimum Ra value was obtained as 0.406 µm at under minimum quantity lubrication conditions and 200 mm/min cutting speed, 0.05 mm/rev feed rate and at 0.4 mm cutting depth. Optimum temperature value was obtained 74.64 0C at 100 mm/min cutting speed, 0.05 mm/rev feed speed and 0.2 mm cutting depth and under the minimum quantity lubrication conditions. According to the ANOVA results, the most significant parameter on the Ra is the feed rate, and the most important parameter on the temperature is the cutting speed.