Tarihi bir yapının güçlendirilmesi durumunda performansındaki değişimin incelenmesi
Investigation of the change in performance in the case of strengthening a historical structure
- Tez No: 562509
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ele alınan bu çalışmada Sultan Alaaddin Keykubad'a ait olduğu yazılı bulunan Sinop'un en büyük camii olan Alaaddin Camii'nin sonlu elemanlar yöntemi ile statik ve dinamik yükler altında analizi gerçekleştirilmiştir. Yapının sayısal modellinin oluşturulmasında ve analizinde SAP2000 programından yararlanılmıştır. İlk olarak yapının sayısal modeli üzerinde statik yükler etkisinde meydana gelen gerilme değerleri belirlenmiştir. Daha sonra ülkemizde meydana gelmiş iki önemli deprem olan 1999 Düzce ve 1999 Kocaeli depremlerinin deprem kayıtları SAP2000 programına tanımlanıp dinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Statik ve dinamik analiz sonucunda yapıda meydana gelen gerilmelerin yapı için risk oluşturabileceği bölgelere sayısal ortamda güçlendirme yapılarak, yapının davranışı ve yapıda meydana gelen gerilme dağılımları incelenip güçlendirme öncesine göre durumları kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama sonucunda genel olarak yapıda statik ve dinamik yükler etkisinde meydana gelen basınç, çekme ve kayma gerilmelerinin maksimum değerlerinin azaldığı, bu azalmanın özellikle Z ekseni doğrultusunda (S33) katı elemanlarda basınç ve çekme gerilmesi değerlerinde meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca yine katı (Solid) elemanlarda kayma gerilmesi değerlerinin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Alaaddin Mosque, which is the largest mosque of Sinop which is written to belong to Sultan Alaaddin Keykubad, is analyzed under static and dynamic loads by finite element method. SAP2000 program was used in the creation and analysis of the numerical model of the structure. Firstly, the stress values under the influence of static loads on the numerical model of the structure were determined. Then, the earthquake recordings of 1999 Düzce and 1999 Kocaeli earthquakes, which were two important earthquakes in our country, were defined to SAP2000 and dynamic analysis was performed. As a result of static and dynamic analysis, strengthening of the areas where the stresses in the structure may pose a risk for the structure is done in numerical environment, the behavior of the structure and the stress distributions occurring in the structure are examined and their statuses are compared according to the pre-strengthening. As a result of this comparison, it has been determined that the maximum values of pressure, tensile and shear stresses that occur under the influence of static and dynamic loads in the structure are decreased and this decrease occurs especially in the pressure and tensile stress values in the Z axis direction (S33). In addition, it was observed that the shear stress values of the solid elements decreased significantly.