U19 futbolcularda 8 haftalık yüksek yoğunluklu interval antrenmanın sürat, çeviklik ve ivmelenme üzerine etkisi
The effect of high intensity interval training during eight week on speed, agility, and acceleration in U19 soccer players
- Tez No: 562569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada U19 futbolcularda 8 haftalık yüksek yoğunluklu interval antrenmanın sürat, çeviklik ve ivmelenme üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig ekiplerinden Anadolu Selçukspor U19 futbol takımından sağlıklı 22 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcular rastgele olarak deney ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubunu oluşturan futbolcuların yaş ortalaması 18,36±0,505 yıl, boy ortalamaları 1,77±0,058 m, ve vücut ağırlığı ortalamaları 71,76±6,520 kg, kontrol grubunun yaş ortalaması 17,55±0,688 yıl, boy ortalamaları 1,76±0,044 m ve vücut ağırlığı ortalamaları 70,85±5,399 kg olarak belirlenmiştir. Araştırmada, deney grubunu oluşturan futbolcular kendi normal antrenmanlarının yanı sıra, 8 hafta süreyle, haftada 3 gün yüksek yoğunluklu interval antrenman programına katılmışlardır. Kontrol grubu ise normal antrenmanlarına devam etmişlerdir. Araştırmaya katılan futbolcular haftanın 5 günü antrenman yapan ve 1 resmi müsabaka oynayan futbolculardır. Çalışmada ön test ve son test olarak sürat, çeviklik ve ivmelenme testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 IBM istatistik paket programı kullanıldı. Gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için bağımsız gruplarda T testi kullanıldı. Ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında ise paired simple T testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim in this study was to examine the impact of eight-weeks high-Intensity interval training on speed, agility, and acceleration in under 19 (U19) soccer players. Healthy 22 soccer players from Anadolu Selçukspor U19 football team, one of the 2nd League teams of Turkish Football Federation (TFF), participated voluntarily in this study. The soccer players taking part in the study were separated randomly into two as the experiment and control groups. It was determined that the age average of the players constituting the experiment group was 18,36±0,505 years, their height average was 1,77±0,058 m, and their body weight average was 71,76±6,520 kg while the control group's age average was 17,55±0,688 years, height average was 1,76±0,044 m, and body weight average was 70,85±5,399 kg. In the study, the soccer players forming the experiment group attended a high-intensity interval training program three days a week for eight weeks, in addition to their regular training. The players of the control group continued their normal training schedule. The soccer players taking part in the study are the players who practice five days a week and play one official match. As the pre test and post test in the study, the tests of speed, agility, and acceleration were conducted. SPSS 22.0 IBM statistics package program was used in the assessment of the data obtained. In order to identify the difference between the groups, T test was used in the independent groups. When it comes to the comparison of the values of the pre test and post test, paired sample T test was performed. The level of error in this study was taken as 0,05.