Bazı pestisitlerin sıvı kromatografisi yöntemi ile eş zamanlı analizi
Simultaneous analysis of some pesticides by high performance liquid chromatography method
- Tez No: 562568
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı pestisit olarak kullanılan klorotalonil, dinobuton ve buprofezin'in eş zamanlı tayini için hassas ve ekonomik bir sıvı kromatografik yöntem geliştirmektir. Bu sebeple, çeşitli sabit fazlar denenerek maddelerin ayırımları için en iyi sabit faz belirlenmiştir. Diğer taraftan farklı hareketli faz kompozisyonları, farklı derişimlerde tampon çözeltiler, sıcaklık, akış hızı etkileri gibi deney şartları da optimize edilmiştir. Kinetex C 18 (150 mm x 4.6 mm; 5 μm) (Phenomenex, ABD) kolon ve asetonitril: tampon çözelti (10 mM, amonyum asetat; pH 6,54), 75: 25 (h/h) hareketli faz kompozisyonu kullanılarak iyi bir kromatografik ayırıma ulaşılmıştır. Analizler 25°C, 1 mL dk-1 akış hızında ve 254 nm dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmalar sonucunda optimum çalışma şartlarında, hızlı, basit, duyarlı, doğru, kesin, çevreci ve tamamen valide edilmiş analiz yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen hızlı ve duyarlı ters faz YBSK yöntemi klorotalonil, dinobuton ve buprofezin'in eş zamanlı miktar tayinleri için zaman almayan numune hazırlama işlemine sahip olmasından dolayı kalite kontrol laboratuvarlarında kolayca uygulanabilecektir. Bozunma çalışmalarının da yapıldığı geliştirilen YBSK yöntemi idrar, domates, toprak, içme suyu, çeşme suyu, atık su ve KLO içeren zirai ilaç numunesine de uygulanmıştır. Böylece kompleks matrislerde yöntemin uygulanabilirliği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a sensitive and economical liquid chromatographic method for the simultaneous determination of chlorothalonil, dinobuton and buprofezin pesticides. For this reason, various stationary phases have been tested to determine the best stationary phase for the separation of compounds. On the other hand, different mobile phase compositions, buffer solutions in different concentrations, temperature and flow rate effects were optimized. A good chromatographic separation was achieved by using Kinetex C 18 (150 mm x 4.6 mm; 5 ) (Phenomenex, USA) column and acetonitrile: buffer solution (10 mM, ammonium acetate; pH 6.54), 75: 25 (v / v) mobile phase composition. The analyzes were carried out at a flow rate of 1mL min-1, 25 ° C and a wavelength of 254 nm. At the end of the research, rapid, simple, sensitive, accurate, accurate, environmental and fully validated analysis method has been developed in optimum working conditions. The proposed rapid and sensitive reverse phase HPLC method can be easily applied in quality control laboratories due to the fact that it does not take time to prepare samples for simultaneous determination of chlorothalonil, dinobuton and buprofezin. The purposed HPLC method, in which degradtion studies were performed, also applied to the pesticide sample containing urine, tomato, soil, drinking water, tap water, wastewater and CLO. Thus, the applicability of the method in complex matrices is also shown.