Örgütsel adalet algısının iç girişimci davranışa etkisinde örgütsel özdeşleşmenin rolü: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The mediating role of organizational identification in the effect of organizational justice on intrapreneurship behaviour: A application in accommodation companies
- Tez No: 562611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAĞLAR GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada otel işletmesi çalışanlarının örgütsel adalet algısı, iç girişimcilik davranışı ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 723 katılımcıdan geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış ölçeklerin yer aldığı anket aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında yüzde, frekans, t-testi, varyans analizi ile yapısal eşitlik modellemesinin bileşenleri olan doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda; örgütsel adalet algısının örgütsel özdeşleşme ve iç girişimcilik davranışını pozitif yönde etkilediği ve örgütsel adalet algısının iç girişimcilik davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin kısmi aracılık etkisi olduğu bulgularına erişilmiştir. Boyutlar özelinde konu ele alındığında; örgütsel adaletin alt boyutları olan dağıtım ve etkileşim adaletinin örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif etkisi tespit edilirken; prosedür adaleti algısının örgütsel özdeşleşme üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Örgütsel adaletin alt boyutlarının iç girişimcilik davranışı üzerindeki etkisi incelendiğinde ise; dağıtım ve prosedür adaletinin iç girişimcilik davranışı üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı; etkileşim adaletinin ise pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship among organizational justice perception, intrapreneurship behaviour and organizational identification levels of hotel employees. In this context, the data were obtained from 723 participants working in five-star hotels which are in service in Antalya using a survey including scales of which validity and reliability analyses were conducted. Percentage, frequency, t-test, variance analysis and confirmatory factor analysis and path analysis methods which are the components of structural equation modelling were employed in the research. The results of the study revealed that organizational justice perception has positive effect on organizational identification and intrapreneurship behaviour, and organizational identification has a partial mediating effect on the impact of organizational justice perception on intrapreneurship behaviour. When the subject is addressed in terms of dimensions, distribution and interaction justice which are the sub-dimensions of organizational justice have positive effects on organizational identification whereas the perception of procedural justice has no statistically significant effect on organizational identification. When the effect of sub-dimensions of organizational justice on intrapreneurship behaviour is examined, the results showed that distribution and procedural justice does not have a statistically significant effect on intrapreneurship behaviour, on the other hand, interaction justice has a positive effect.