Milli Mücadele'de Kastamonu kadınları ve ilk kadın mitingi
Women of Kastamonu in the national struggle and the first women meeting
  1. Tez No: 562613
  2. Yazar: MERVE KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tarih boyunca işgal görmeyen Kastamonu, Millî Mücadele yıllarında önemli bir geçit merkezi oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla Millî Mücadele başladı. Bu sırada İstanbul'un işgal kuvvetlerinin gözetiminde olması, cephane sevki için yeni güzergâhlar aramayı zorunlu kıldı. Durum tespiti yapıldığında hem Ankara'ya bağlanan hem de Karadeniz ile bağlantısı olan, daha sonra İstiklâl Yolu-Devrim Yolu-Atatürk Yolu olarak adlandırdığımız güzergâh İnebolu- Kastamonu-Çankırı-Ankara hattı kullanılmaya başladı. Bu güzergâhın önemli bir kolu olan Kastamonu; başından beri tüm yöneticileriyle, halkıyla, din adamlarıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer aldı. Erkekleri kadar kadınları da cephe gerisinde mücadelesini sürdürdü. Gücü yerinde tüm erkeklerini cepheye gönderen Kastamonu'da, cephane taşıma işi kadınlara kaldı. Millî duygularıyla Kastamonu kadını bu görevi yerine getirdi. Soğuktan donanlar, ölenler olsa da; vatan söz konusu olduğu için asla geri durmadılar. Cephane taşımada olduğu kadar cemiyetlerde de kadınlar var oldular. Mustafa Kemal Atatürk'ün tamimleri üzerine kurulmuş olan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin, kadınlar şubesini oluşturdular. Daha sonra cemiyet kadınları Millî Mücadele tarihinde ilk olan ve Türk kadını tarihi açısından da önemli bir yer teşkil eden bir olaya imza attılar. 10 Aralık 1919 günü köylü kentli üç bin kadar kadının katılımıyla Kız Öğretmen Okulu bahçesinde bir miting düzenlediler, yabancı liderlerin eşlerine protesto telgrafları gönderdiler. Bu çalışmada 1919-1923 tarihleri arasında Millî Mücadele olarak adlandırdığımız süreçte Kastamonu kadınlarının faaliyetleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Kastamonu, which has not been occupied throughout history, became an important gateway during the National Struggle years. When Mustafa Kemal Atatürk went to Samsun on May 19, 1919, the National Struggle began. Meanwhile, the presence of Istanbul under the supervision of the occupation forces made it necessary to search for new routes for ammunition delivery. When the due diligence was made, İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara line, which was connected to Ankara and which was connected to the Black Sea, which we later called as İstiklâl Road-Revolution Road-Atatürk Road, was used. Kastamonu which is an important branch of this route; has been with Mustafa Kemal Atatürk since the beginning with all his managers, people and clergy. Men as well as women continued to struggle behind the front. In Kastamonu, which sent all men to the front, the ammunition transportation was left to women. Kastamonu which is an important branch of this route; has been with Mustafa Kemal Atatürk since the beginning with all his managers, people and clergy. Men as well as women continued to struggle behind the front. In Kastamonu, which sent all men to the front, the ammunition transportation was left to women. Kastamonu woman fulfilled this duty with national feelings. Even though they are frozen from the cold; they never came back because it was a homeland. Women existed in ammunition as well as in communities. They formed the women's branch of the Defense of Rights Association, which was founded on the statements of Mustafa Kemal Atatürk. Later on, women of the society signed an event that was the first in the history of the National Struggle and which was an important place in the history of Turkish women. On December 10, 1919, with the participation of some three thousand women from the peasant city, they held a rally in the garden of the Girls 'Teachers' School and sent telegrams to the wives of foreign leaders. In this study, the activities of women of Kastamonu will be discussed in the period we call National Struggle between 1919-1923.