Osmanlı'dan Cumhuriyete Kastamonu'da kadın (1914-1938)
Women in Kastamonu from the Ottoman Empire to the Republic (1914-1938)
  1. Tez No: 820590
  2. Yazar: MELEK TOPARLAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL NAMAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
XX. yüzyılın sonlarına doğru kendini göstermeye başlayan post-modern fikirler, tarihteki nesnellik varlığının sorgulanmasına ortam hazırlamıştır. Ortaya çıkan eleştirisel yaklaşımlar, tarihçileri belge inceleme veya yeni fikirler üretme konusunda dikkate alınmayan bir noktanın artık dikkate alınması gerektiği üzerinde düşünmeye sevk etmiştir. Bu süreç, alan araştırmasında artık kadın tarihinin araştırılması için de bir fırsat vermiş ve tarihçiler artık yeni bir sahada çalışma imkânı bulmuşlardır. Bu durum sadece tarih araştırmalarının ön plana çıkmasına yol açmamıştır. Aynı zamanda kadının tarihsel süreçteki yerinin belirlenmesinde oldukça etkili olmuştur. Kadın artık kendi tarihine yakışır bir şekilde hak ettiği konuma gelmeye başlamıştır. Bu konuda özellikle kadın tarihçiler kadının tarihteki konumunu ortaya çıkarma çabası içerisine girerken bu konuda nesnel bir tavırla kadın tarihini araştıran çok sayıda araştırmacı da karşımıza çıkmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda, Anadolu topraklarında kadın figürü öncelikle genel anlamda ele alınmış daha sonra çalışma bölgemiz olan Kastamonu ili dâhilindeki kadın tarihine değinilmiştir. Tez çalışmamızda, Kastamonu kadınının I. Dünya Savaşı, Millî Mücadele ve Cumhuriyet döneminde sosyal hayatta, eğitim hayatında, ekonomik hayatta, siyasi hayatta üstlendiği roller üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu süreçte kadının toplumsal statüsüne değinilerek savaş yıllarının getirmiş olduğu ekonomik ve sosyal yıkımın Kastamonu kadınının hayatına nasıl tesir ettiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the late XX century, the emergence of postmodern ideas paved the way for questioning the existence of objectivity in history. The critical approaches that emerged prompted historians to consider a previously overlooked point that now needed attention, whether it was document examination or generating new ideas. This process also provided an opportunity for the exploration of women's history in the field of research, and historians found a new area to work in. This development not only highlighted the importance of historical research but also played a significant role in determining the place of women in historical processes. Women began to attain the position they deserved in their own history. Particularly, female historians made efforts to uncover the position of women in history, and numerous researchers conducted objective studies on women's history. In this context, our study initially examines the general notion of the female figure in Anatolian lands, and then focuses on the history of women in the Kastamonu province, which is our research area. In our thesis, we focused on the roles undertaken by women in Kastamonu during World War I, the National Struggle, and the Republican era in social life, education, the economy, and politics. Additionally, we aimed to determine how the social status of women was affected during this period, particularly examining the impact of the economic and social devastation brought by the war on the lives of women in Kastamonu.