Yoğun bakımda hastası olan bireylerin ölüm anksiyetesi ve spritüel iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Investi̇gati̇on of death anxi̇ety and spi̇ri̇tual well-bei̇ng levels of the i̇ndi̇vi̇duals who have pati̇ent i̇n i̇ntensi̇ve care uni̇t
- Tez No: 562625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN, DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, yoğun bakım ünitelerinde, tetkik ve tedavi amaçlı yatmakta olan hastaların birinci derece yakınlarının, kendi ölüm anksiyetesi ve spritüel iyi oluş düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, 201'i kadın, 107'si erkek olmak üzere 308 hasta yakını ile yürütülmüştür. Veriler anket doldurularak ve yüz yüze görüşerek toplanmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında;“Hasta Yakını ve Hastaya İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu”ve Templer'in (1970) geliştirdiği“Ölüm Kaygısı Ölçeği”ne ek olarak Ekşi ve Kardaş (2016) tarafından geliştirilen“Spritüel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi, Student-T Test ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Hasta yakınlarının“Ölüm Anksiyetesi Ölçeği”puan ortalaması 7.99±3.15 bulunmuştur. Ölçek değerlendirmesine göre düşük düzeyde kaygı görülen 115 (%37.3), yüksek düzeyde kaygı görülen 193 (%62.7) birey vardır. Hasta yakınlarının“Spritüel İyi Oluş Ölçeği”puan ortalaması 121.83±12.91 olarak saptanmış olup, hasta yakınları minimum 77 puan, maksimum 145 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this descriptive and cross-sectional study, we aimed to investigate the level of death anxiety and spiritual well-being of the first-degree relatives of the patients in intensive care units who were hospitalized for examination and treatment. Method: The study was carried out with the relatives of 308 patients, 201 of whom were female and 107 were male. The data were collected by face to face interview method. In the collection of study data; The Patient Relation and Patient Descriptive Characteristics Form and Templer's (1970) Death Anxiety Scale and the Spiritual Well-Being Scale developed by Ekşi and Kardaş (2016) were used. Pearson Correlation Analysis, Student-T Test and One-Way ANOVA were used to analyze the data. Results: The mean Death Anxiety Scores of the patient's relatives were found as 7.99±3.15. According to the scale evaluation, there were 115 (%37.3) individuals with a low level of anxiety and 193 (62.7%) individuals with a high level of anxiety. The mean score of Spiritual Well-being Scale of the relatives of the patients was determined as 121.83±12.91, and the relatives of the patients received a minimum of 77 points and a maximum of 145 points according to this scale.