Katı atık depolarının geoteknik yönden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 56270
  2. Yazar: SUAT AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Giderek artan bir nüfus ve sağlıksız gelişen sanayileşme sonucunda dünyamız süratle çözülmesi gereken“çevre kirliliği”denen sorunla yüzyüze kalmıştır. Bu çalışmada mevcut katı atık kirlilik probleminin çözümünde bir temel oluşturacak - katı atık depolarının geoteknik yönden değerlendirilmesi - konusu incelenmiştir. önce kentsel katı atıkların sınıflandırılması yapılarak atık depo yerlerinin tesbit edilmesi ve mühendislik parametreleri araştırılmıştır. Daha sonraki bölümlerde modern bir katı atık deposunun geoteknik tasarımı irdelenerek sırasıyla doğal ve sentetik şilte sistemleri, sızıntı toplama ve uzaklaştırma tesisleri, depo gazı toplama kuyuları ve örtü tabakası birimleri incelenerek, mevcut kirlilik yayılımı analizi yapan bilgisayar yazılımlarına dikkat çekilmiştir. Son bölümde çalışmayla ilgili bilgiler tartışılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The World is faced with a problem called“environmental pollution”resulted with rapid increase of population and uncontrolled industrial development, which has to be brought to an applicable solution. Geotechnical designing of solid waste landfills are investigated in this thesis, as a basic solution of the present solid waste pollution problem. At first, solid waste disposal is classified, then siting of landfill areas and engineering parameters are investigated. In the following chapters, geotechnical design of a modern solid waste landfills are examined and by searching natural and synthetic liner systems, leachate collection and removal networks, landfill gas collection boreholes and final cover units, software that make analysis of contamination transport are emphasized. An over all evaluation of the topic is given in the last chapter.