Ekonomik küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi:Türkiye için zaman serisi analizi
Effect of economic globalization on economic growth: Time series analysis for Turkey
- Tez No: 562779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme 1980 yılından bu yana giderek daha belirgin bir şekilde ekonomiler üzerinde etkisini göstermektedir. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ekonomiler üzerinde etkili olan küreselleşme farklı boyutlarda incelenmektedir. Çalışmada ise küreselleşmenin ekonomik boyutları üzerinde durularak ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ekonomik büyüme ise farklı dinamiklerden etkilenen ve her ülkenin temel hedefleri arasında olan bir olgudur. Devletler piyasalardaki varlıklarını ve rekabet edebilirliklerini gösterebilmek adına ekonomik büyüme üzerinde yoğunlaşmak durumundadırlar. Buna bağlı olarak ekonomik büyümeyi etkileyen unsurları da göz önünde bulundurmaktadırlar. Çalışmada Türkiye ekonomisinde yaşanan ekonomik küreselleşmenin Türkiye ekonomisinin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi [1980-2015] dönemine ait yıllık veriler kullanılarak Zaman Serisi Analizi yöntemi yardımıyla ekonometrik olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has had a bigger economy since 1980. Globalization, which is effective both on developed and emerging economies, is examined in different dimensions. n the study, the effects of globalization on economic growth were examined by focusing on the economic dimensions of globalization. Economic growth is a phenomenon influenced by different dynamics and among the basic objectives of each country. States have to concentrate on economic growth in order to be able to show their assets and competitiveness in the markets. They also take into account factors that affect economic growth. the impact of economic globalization on economic growth in Turkey's economy Turkey's economy experienced Studies [1980-2015] Time Series using annual data for the period is analyzed with the help of econometric analysis methods.