Hemen hemen artan diziler ve yeni uygulamaları
Almost increasing sequences and their new applications
- Tez No: 562811
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma beş kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımda, problemin durumu, yapılan araştırmanın amacı ve önemi verilmiştir. Ayrıca tez çalışmasında kullanılan tanımlar, teoremler ve lemmalar ifade edilmiştir. İkinci bölümde, yöntem, materyaller, verilerin toplanması ve analizi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, quasi monoton dizi ve hemen hemen artan dizi kullanılarak sonsuz serilerin toplanabilmesi üzerine iki teorem ifade edilip ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, sonsuz serilerin toplanabilmesi üzerine iki genel teorem ifade edilip ispatlanmıştır. Son bölümde ise, yaptığımız tez çalışmasıyla ile alakalı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis includes five chapters. In first part, the state of the problem, the purpose and importance of the research were given. In addition, definitions, theorems and lemmas used in the thesis were expressed. In the second part, method, materials, data collection and analysis were explained. In the third chapter, two theorems concerned with summability of infinite series using quasi monotone sequence and almost increasing sequence were stated and proved. In the fourth chapter, two general theorems on summability of infinite series were stated and proved. In last part, the results dealing with thesis were given.