Takım ve ferdi sporcuların güdülenme düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of motivation levels of team and individual athletes
  1. Tez No: 562810
  2. Yazar: BEKİR RİFAT ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, takım ve bireysel sporlar ile uğraşan sporcuların güdülenme düzeylerinin incelenmesi amacı ile tasarlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda sporcuların güdülenmelerinde cinsiyet, spor ile profesyonel olarak geçirilen süre, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, branş statüsü gibi değişkenlerin etkilerine de bakılmıştır. Araştırma evreni Gaziantep ilindeki spor hayatı aktif şekilde devam eden profesyonel sporcular arasından rastgele seçilen 512 sporcu ile oluşturulmuştur. Erdem tarafından 2008 yılında Türkçe'ye uyarlaması yapılan Sporda Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için SPSS 22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Öncelikle verilerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirilmiş olup veriler normal dağılım (Skewness-Kurtosis değerleri -2, +2 aralığında) gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Çoklu grupların karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA analizi, ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız değişkenlerde t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which aims to examine the motivation levels of the athletes engaged in team and individual sports. For this purpose, the effects of variables such as gender, professional time spent with sports, age, education level, income level, branch status were also examined in the motivation of athletes. The universe of the research was formed by randomly selected 512 professional athletes who continue their sport life in Gaziantep. The Sport Motivation Scale, which was adapted to Turkish by Erdem in 2008, was used. SPSS 22.0 statistical package program was used for statistical analysis of research data. First of all, the data were evaluated for normal distribution and since the data showed normal distribution (Skewness-Kurtosis values -2, +2 in the range), parametric tests were applied. One-way ANOVA analysis was used to compare multiple groups and independent sample t-test was used to compare the binary groups.