Model tabanlı geliştirme teknolojisinin hava aracı yazılımlarında kullanımı ve sertifikasyonu
Certification aspects of model based development for airborne software
  1. Tez No: 562870
  2. Yazar: TUĞBA SARAÇ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi pek çok sektörde olduğu gibi havacılık sektöründe de ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetler ile ilgili alternatiflerin artmasına imkân vermiştir. Bu durum üreticiler arasında sıkı bir rekabet ortamının oluşmasına neden olmuştur. Artan rekabet koşullarında hava aracı üreticileri, müşteri isteklerine daha kısa zamanda ve daha az maliyetle cevap vermek için yeni teknoloji arayışlarına girmişlerdir. Bu teknolojilerden birisi de, üreticilere sağladığı takvim ve maliyet avantajı nedeni ile son yıllarda havacılık sektöründe oldukça popüler hale gelen Model Tabanlı Geliştirme (MTG) teknolojisidir. MTG teknolojisi, geleneksel yazılım geliştirme yaklaşımına alternatif olarak geliştirilmiş, sistem ve yazılım seviyesindeki faaliyetlerin iç içe geçtiği yeni bir yazılım geliştirme yaklaşımıdır. Bu çalışmada, MTG teknolojisi ile geliştirilen hava aracı yazılımlarının yaşam döngüsü boyunca tamamlanması gereken faaliyetler, üretilmesi gereken veriler, hava aracı sertifikasyon süreci ve uçuş emniyeti kapsamında dikkat edilmesi gereken konular, bu konulara yönelik öneriler ve MTG teknoloji ile ilgili önemli noktaların sorgulanmasında havacılık sektörüne fayda sağlayabilecek soru listeleri sunulmuştur. Uygulama bölümünde ise, MTG teknolojisinde yapılması gereken model kapsama analizi ile yapısal kapsama analizi karşılaştırması yapılmış ve çalışmada anlatılan diğer önemli konulardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid improvements of technological developments have led to increase alternatives and to enable customers to access these alternatives more easily and quickly. This has led to an increase in competition among companies. Increasing competition conditions have led companies to look for alternative technologies to produce products in less time and less cost. One of these technologies is the model based development technology, which is very popular due to the time and cost advantages it provides to companies. Model based development technology is a new development technology used as an alternative approach to the traditional software development approach. Although the use of this technology in the development of non-safety critical software is older, the use of this technology in the development of safety critical software such as aircraft software is relatively new. In this study, the use of this technology in the aviation, the advantages it provides, the effects on the certification and flight safety, the issues that need to be considered in the product development processes, recommendations for these issues and a useful checklist are presented. In addition, information about model coverage analysis that should be done in model based development technology is given and compared with structural coverage analysis on an example.