Ekşi sözlük girdileri ve sözel etkileşimlerde ergenliğin ve ergen kimliğinin sosyal inşası
Social construction of adolescence and adolescent identity in Ekşi Sözlük entries and verbal interactions
- Tez No: 562871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKLEM TEKDEMİR YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenliğin paylaşılan söylemlerde bir kimlik olarak nasıl kurulduğunu ve kimliğin bu şekillerde kurulma tarzının işlevlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda verimizi Ekşi Sözlük sitesinde“ergen”başlığı altındaki girdilerden ve yaptığımız odak grup görüşmelerinden topladık ve eleştirel söylemsel psikoloji yaklaşımıyla analiz ettik. Ekşi Sözlük sitesinde ergen başlığı altında 2001-2018 yılları arasında yazılmış 161 girdi incelenmiştir. Odak grup görüşmeleri üniversite ve lise öğrencileri ile yürütülmüştür. Üniversite öğrencileri ile biri pilot olmak üzere dört grup ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Pilot görüşme dışındaki gruplarda toplam 11 kişi (sekiz kadın, üç erkek) ile görüşülmüştür. Yaşları 19-22 arasındadır. Lise öğrencisi olan katılımcılarla dört görüşme yapılmıştır. Lise grubunda da toplam 12 kişi (beş kız, yedi erkek) ile görüşülmüştür. Yaşları 15-17 arasındadır. Görüşme süreleri 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Yapılan analizlerde Ekşi Sözlük sitesinde beş repertuar tespit edilmiştir. Bunlar,“Gelişimsel geçiş dönemi”,“Eksiklik–tamamlanmamışlık / Kusur”,“Yaştan bağımsız bir özellik olarak ergenlik”,“Normdışılık”ve“Özlenen ergenlik”repertuarlarıdır. Odak grubu görüşmelerinde üç repertuar tespit edilmiştir. Bunlar,“Gelişimsel geçiş dönemi”,“Eksiklik–tamamlanmamışlık / Kusur”, Bağlama bağlı yaşanan ergenlik / Yaştan bağımsız bir özellik olarak ergenlik" repertuarlarıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the ways in which adolescence as an identity is constructed in shared discourses and the functions of these constructions. To this purpose, we have gathered our data from the entries under the title“adolescent”on the website“Eksi Sozluk”which has a participatory dictionary format and focus group discussions. We have analyzed the data with critical discursive psychological approach. 161 entries under the title“adolescent”on Ekşi Sözlük website between the years 2001 and 2018 were analyzed. The focus group discussions were conducted with eleven college students between the ages of 19-22 and twelve high school students between the ages of 15-17. Apart from the pilot group, the total number of groups was seven and the duration of discussions ranged between 45 minutes and an hour. We have identified five interpretative repertoires in Ekşi Sözlük data. We have named these as“adolescence as a developmental transition stage”,“deficiency - incompleteness/flaw”,“adolescence as a non-age-related state”,“adolescence as norm violation”and“longed-for adolescence”. We have identified three interpretative repertoires in focus group discussions. These are“adolescence as a developmental transition stage”,“deficiency-incompleteness/flaw”and“contextual adolescence/adolescence as a non-age-related state”.