Ground effect on the aerodynamic parameters and flow characteristics of a non-slender delta wing
Yerin düşük süpürme açısına sahip bir delta kanat üzerinde oluşan aerodinamik parametrelere ve akış yapısına etkisi
  1. Tez No: 562909
  2. Yazar: SERGEN TÜMSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada yerin, 40° süpürme açısına, Λ sahip narin olmayan bir delta kanat etrafındaki akış yapısına ve aerodinamik katsayılara olan etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Boya ile akış görselleştirme deneylerinde Reynolds sayısı, Re=10^4 ve 2x10^4 olarak seçilmiş, çeşitli hücum açıları, α ve yer mesafeleri, h kullanılmıştır. Sonuçlar, Reynolds sayısının, Re=10^4 olduğu durumda, yer etkisi altındaki delta kanat üzerinde, yer etkisi altında olmayan delta kanada göre, girdap çökmesinin daha erken meydana geldiği ve daha düzensiz karmaşık bir akış yapısının oluştuğunu göstermiştir. Ancak, Reynolds sayısı, Re 10^4 değerinden 2x10^4 değerine çıkarıldığında, delta kanat aerodinamiğinin yer ile etkileşimin delta kanat üzerinde oluşan girdaplı akış yapısına ve girdap çökme noktasına etkisi azalmış ve 8° ve 14° hücum açılarında, α ise bu etkileşimin neredeyse ortadan kalktığı görülmüştür. Rüzgâr tünelinde gerçekleştirilen deneylerde, Reynolds sayısı, Re=1.296x10^5 olarak alınmıştır. Sonuçlar, yer etkisinin taşıma kuvvetinde, CL artışa neden olduğunu göstermiştir. Taşıma kuvvetindeki, CL bu artış, RAM basıncına ve yer ile kanat arasında oluşan havanın yastıklama etkisine dayanmaktadır. Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçme Tekniği (PIV) ile ölçülen anlık hız dağılımları, 15.73x10^3 Reynolds sayısında, Re yer etkisinin kanat üzerinde oluşan zaman ortalamalı akım çizgilerine, girdap dağılımlarına ve hız çalkantılarına etkisini gözlemleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, delta kanat aerodinamiğinin yer ile etkileşimin ana girdapların kanat merkezi ekseninden hücum kenarına doğru hareket etmesine neden olduğunu ve girdap boyutunda bir artışa neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground effect on the flow structure and aerodynamic coefficients of the non-slender delta wing with a sweep angle of 40° was investigated experimentally. The flow visualization experiments were carried out at Reynolds numbers, Re=10^4 and 2x10^4 for various angles of attack, α and ground distances, h/c. The results demonstrated that the ground effect causes earlier vortex breakdown and more disordered and unsteady flow structure formed on the delta wing compared to the ground free case at the Reynolds number, Re= 10^4. But when Reynolds numbers, Re is increased from 10^4 to 2x10^4 value, the impact of the ground on the vortical flow structure and the vortex breakdown position is reduced and it has virtually no effect at angles of attack of α=8°, and 14°. For the wind tunnel experiments, the Reynolds number, Re was taken as, 1.296x10^5 at different angles of attack, α and ground distances, h/c. Results revealed that ground effect gives rise to higher lift coefficients, CL compared to the ground free case. The lift increment can be attributed to the RAM pressure effect and dynamic air cushion between ground and delta wing surface. The Particle Image Velocimetry (PIV) experiments were carried out to investigate the impact of the ground on the time-averaged streamline pattern, vorticity concentrations and velocity fluctuations at the Reynolds number, Re=15.73x10^3. Results displayed that the ground effect brings about outboard movement of primary vortices compared to ground free case. Also, the size of the primary vortices gets higher under the impact of the ground.