Bolvadin fayındaki yüzey deformasyonlarının yeraltı suları ile ilişkisinin araştırılması
Determination of surface deformations in Bolvadin fault with precision leveling method and investigation of the relationship with underground waters
  1. Tez No: 563023
  2. Yazar: HASAN BASRİ BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, son 10 yılda Bolvadin ilçe merkezinde meydana gelen asismik yüzey deformasyon miktarı nivelman yöntemiyle belirlenmiştir. Bu amaçla Bolvadin ilçe merkezine yüzey deformasyonlarına dik olarak 9 profilden oluşan nivelman ağı tesis edilmiştir. 2016-2018 yılları ağustos ayları arasında 12 kampanya nivelman ölçüsü yapılmıştır. Yapılan ölçüler sonucunda bölgede 2 yılma 100 mm ulaşan deformasyonlar hesaplanmıştır. Daha sonra bölgede bulunan DSİ su kuyularından yeraltı su seviyelerini gösterir veriler alınmıştır. Yeraltı su seviyelerinin 24 ayda 5 metre düştüğü tespit edilmiştir. Yeraltı su seviyeleriyle deformasyonlar arasında korelasyonu araştırma için Kendal, Sperman ve Pearson korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 4 ve 5 nolu kuyular hariç yüzey deformasyonlarıyla yeraltı su seviyelerindeki düşüş arasında orta seviyede korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of aseismic surface deformation occurring in Bolvadin district center in the last 10 years was determined by leveling method. For this purpose, the Bolvadin district center has a leveling network consisting of 9 profiles perpendicular to the surface deformations. 12 campaign leveling measurements were made between in 2016-2018. As a result of the measurements made, the deformations reaching to the 2 years 100 mm in the region were calculated. Subsequently, data were collected from DSI water wells in the region showing groundwater levels. It was determined that underground water levels decreased 5 meters in 24 months. Kendal, Sperman and Pearson correlation methods were used to investigate the correlation between groundwater levels and deformations. According to the results, there was a correlation between surface deformations and decrease in ground water levels except for wells 4 and 5.