Bolvadin merkez folklorundan derlemeler
The Collections of Bolvadin center folklore
  1. Tez No: 99817
  2. Yazar: SIDDIKA GÖKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
XI YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI BOLVADİN MERKEZ FOLKLORUNDAN DERLEMELER Sıddıka GÖKAY Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Danışman : Doç. Dr. Ali TORUN Halk kültürünü ortaya çıkarmak amacıyla yapılan folklor çalışmalarına katkısı olacağı düşünülen bu çalışma Afyon iline bağlı Bolvadin ilçesinde 1998-2000 yıllarında gerçekleştirilen araştırma ve derlemelerin bir ürünüdür. Gözlem, mülakat, zaman zaman da yazılı kaynaklara başvurmak suretiyle yapılan bu çalışmada folklorun unsurlarını oluşturan Halk Dili ve Edebiyatı; Dayanışma, Yardımlaşma ve Eğitim Kurumlan; Geçiş Dönemleriyle İlgili Gelenek ve Görenekler; Halk Bilgisi; Bayramlar, Törenler, Kutlamalar; İnanışlar; Halk Eğlenceleri; Halk Oyunları; Giyim- Kuşam, Süslenme; El Sanatları; Halk Mimarisi ve Halk Mutfağı konularında zengin bilgiler elde edilmiş ve bunlar ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT This study, which is thought to be a supplement to the other studies whose aim is to bring into light folk culture, is a product of searches and collections which were done between 1998-2000, in Bolvadin, one of the counties of Afyon. In this study, which is formed by observation, interview and sometimes by looking up the written sources, a great deal of information has been gathered up and put forward about the following subjects which are the main elements of folklore; Folk Language and Literature; Solidarity, Asistance and Education Associations; Traditions and Customs abaut The Transition Period; Folk Knowledge; Religious Festivals, Ceremonies, Celebrations; Beliefs; Folk Entertainments; Folk Dances; Clothing, Ornament; Handicrafts; Folk Architecture and Folk Kitchen.