Denetim kalitesi ve rotasyon: Ülkemizde algılanması
Audit quality and rotation:perception in Turkey
  1. Tez No: 563027
  2. Yazar: DİLEK KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Finansal tablo denetimi yapan bağımsız denetçiler, bilgi riskini en aza indirgeyerek finansal tabloların güvenilirliğini artırmaktadırlar. Yatırımcılar, kredi veren kuruluşlar ve diğer tüm finansal tablo kullanıcıları, güvenilir olduğuna inanılan bu tablolar sayesinde en doğru kararı vermektedir. Tüm bu sonuçlara ulaşabilmek için denetimin en doğru ve en kaliteli şekilde yapılması gerekmektedir. Denetimde kalitenin en önemli göstergelerinden biri olan denetçinin bağımsızlığıdır. Denetim firması rotasyonunun, denetimde bağımsızlığın göstergelerinden biri olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle rotasyonun, denetim üzerinde etkisi ile ilgili ulusal ve uluslararası alanda çeşitli araştırmalar yapılmış ve farklı bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki finansal tablo kullanıcıları için, denetim rotasyonunun denetim kalitesi üzerindeki algısını ölçmek ve konu ile ilgili olarak düzenleyici kurumlara öneriler sunmaktır. Bağımsız denetim rotasyonunun algılanan denetim kalitesi üzerindeki etkisini ölçmek için özel ve kamu kesimi bankalarının, kredi tahsis birimleri, kredi analiz birimleri ve proje kredileri tahsis departmanlarında çalışan uzmanların katılımı ile veriler toplanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Independent auditors conducting audits of financial statements minimize the risk of information and increase the reliability of the financial statements. Investors, lenders, and all other users of the financial statements make the most accurate decision through these statements believed to be reliable. In order to achieve all these results, it is necessary to perform the most accurate and high quality inspection. The independence of the auditor is one of the most important indicators of quality in auditing. Audit firm rotation is claimed to be one of the indicators of independence in auditing. For this reason, various studies have been conducted in national and international fields about the effect of rotation on inspection and different findings have been reached. The purpose of this study is to measure the perception of audit rotation on the quality of audit and to present recommendations to the regulatory authorities for the purpose of the audit. In order to measure the effect of independent audit rotation on perceived audit quality, data were collected with the participation of private and public sector banks, credit allocation units, credit analysis units and project credits allocation departments and the results were analyzed.