İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, K0446 numaralı Şiir Mecmuası
The Poem Journal recorded in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library no: k0446
  1. Tez No: 563139
  2. Yazar: EMİNE BÜLÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GAYE FİDAN, DOÇ. DR. MEHMET CELAL VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Klasik Türk edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olan mecmualar sayesinde, günümüzde bilinen ya da bilinmeyen birçok şairin şiirleri gün yüzüne çıkarılır. Mecmualar genellikle yazarın zevkine göre topladığı manzum, mensur ya da manzum-mensur karışık metinlerden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı 98 varaktan oluşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı K0446 numaralı mecmuayı, mecmuaların sistematik tasnifi projesi kapsamında incelemektir. 1b-98a yaprakları arasında Arap harfleriyle oluşturulmuş metin, transkripsiyon yöntemi ile Latin alfabesine çevrilmiştir. Mecmuada, genel olarak gazel, kaside, müseddes ve tahmis gibi nazım şekilleri yer almaktadır. Bu şiirler genellikle dinî-tasavvufî konularda yazılmıştır. Mecmuanın 45a-45b-46a varaklarında ise nesir kısımlar mevcuttur. Nesir bölümlerinden birinde kahve ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinde Hacı Bektaş Veli'nin bir şiirinin şerhi yapılmıştır. Bir diğerinde ise Kuran'dan ayetlere yer verilmiştir. Sonuç olarak, mecmuada toplam 58 şaire yer verildiği görülmüştür. Bunun yanında mecmuada toplam olarak 235 şiir tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz en önemli sonuç ise Aşık Ömer'in basılı divanında yer almayan ancak mecmuada yer alan iki şiirini edebiyat dünyasına tanıtmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The poems of many poets that are known or unknown are revealed thanks to the journals which have an important place in classical Turkish literature. The journals are composed of complex texts such as poem, prose or poet-prose, which are usually collected according to the taste of the author. The aim of this study is to examine the journal recorded Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Libary no: K0446 according to the systematic classification project of the journals. The text between sheets of 1b-98a writing in Arabic alphabet was translated into the Latin alphabet by transcription method. Generally, in the Journal, poems such as ghazal, qasida and verse are located. These poems are generally writed in mystical issues. In the journal, sheets of 45a, 45b, 46a are prose. In the part of prose, one text is giving some information about coffee. Another one is about explain to one of Haci Bektash Veli's poem. And the other is consist in Qur'ân verses. As a result it is identified 58 poets and 235 poems in journal. The most important result in our study is to introduce two poems not included in the printed diwan of Aşık Ömer to the literary world.