Belgrad Ormanında yoğun regreasyonel kullanmaya maruz ormanlık sahaların biyolojik dengesinde ortaya çıkan değişmeler
- Tez No: 56314
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu araştırma, İstanbul şehri içinde tarihi ve rekreatif özellikleri ile en önemli ve en çekici tabiat parçası olan Belgrad Ormanı'nda yoğun rekreasyonun ormanın biyolojisinde bozulmalar, biyolojik unsurlar arasında değişmeler meydana getirip getirmediğini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma amacının gerçekleştirilmesi için, ilk aşamada ormana olan rekreasyonel talep incelenmiş, ormanın doğal yapısı ve rekreasyon alanlarının biyolojik yapısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için hem tabii ormanın, hem rekreasyon deneme alanlarının toprak, ağaç kompozisyonu, kara, hava ve su kaynaklarıyla ilgili analizler yapılarak bir takım sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar mukayese edilerek ortaya çıkan değişmeler ortaya konulmuştur. Yapılan analizler, ormanın doğal yapısı ile kullanımdan sonra ortaya çıkan biyolojik bozulmalar meydana geldiğini göstermektedir. Toprakta, ölü ve diri örtü yok olmakta, toprak yapısı sıkışmakta, toprak geçirgenliği azalmaktadır. Ağaçlarda gelişim zayıflamakta, tepe tacı bozulmakta, kökler açığa çıkmakta ve kurumalar başlamaktadır. Flora yoğun rekreasyonel kullanıma açık sahalarda tamamen yokolmuş, lokal hava kirlenmeleri başlamıştır. Su kaynaklarının analizi olumlu sonuçlar vermiştir. Bütün bunlara bağlı olarak doğal kaynakların sürekli kullanımına yönelik çözüm önerileri ve ilkeleri bu sonuçlara göre belirlenmektedir. Bu öneriler araştırma alanı dışında tüm yeşil alanların rekreasyonel amaçlarla kullanımında dikkat edilmesi gerekli hususları da içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Belgrade forest is the most historically important and attractive piece of nature in Istanbul. This project has come about to pinpoint whether or not the recreation has caused any deformations to the biology of the forest. To establish this firstly the forest natural qualities and the interests. In recreation was researched. After analyzing the soil, trees, flora, air and water resources some results were obtained. The results show that the forests natural qualities and the biological deformations come about after its use. The solution to the constant use of natural resources will be made accordingly to these both for short and long term. These suggestions include the relevant points for the use of all green areas for recreational purpose. Ill