Fizik öğretiminde bilgisayarın video desteğiyle birlikte kullanılması ve bir uygulama
  1. Tez No: 56313
  2. Yazar: KEMAL KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÇORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET KAYMAK, Kemal Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Ali ÇORLU FİZİK Ö?RETİMİNDE BİLGİSAYARIM VİDEO DESTE?İYLE BİRLİKTE KULLANILMASI VE BİR UYGULAMA Modelleme ve simulasyonda çok geniş imkanlar sağlayan bilgisayar sistemleri, olayların hareketli görüntülerinin ve seslerinin etkileşimli (interaktif) olarak gösterilmesi imkanlarının ortaya çıkmasıyla eğitimde vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Bu çalışma, fen öğretiminde bilgisayar ve video desteğinin yapacağı katkıları anlatarak, bir uygulama örneği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde Bilgisayar Destekli öğretim modelleri üzerinde durularak bunların gelişimi, üretim ve organizasyonu, kullandıkları teknikler ve eğitime katkıları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise video-blaster kartı yardımıyla video kullanımını sağlayan bir yazılım uygulaması verilmiştir. Bilgisayar olarak IBM uyumlu bir PC, görüntü ortamı olarak da VHS video sistemi kullanılmıştır. Bilgisayar ile video arasında koordineyi sağlayacak ve konu anlatımını üstlenecek bilgisayar programı Turbo Pascal programlama dilinin 7. sürümüyle yazılıp derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING A VIDEO SUPPORTED COMPUTER IN THE INSTRUCTION OP ELEMENTARY PHYSICS AND AN AP LI CAT I ON KAYMAK, Kemal M.S. in Science Education Supervision: : Prof. Dr. M. Ali ÇORLU April, 1996, 108 pages Computer systems which widely provide the facilities of modelling, simulation, became particularly important devices in education as they gained the ability of presenting the real time images and sounds of events. This study aimed to search for benefits of video supported CAI to physics instruction and to develop an example application of It. In the first part, computer assisted instruction modells, their development, production and organization techniques used, and the benefits of them are discussed. In the second part, a courseware application is given which enables usage of video with computer by means of a video-blaster card. An IBM compatible PC is used as the computer and the VHS video system as the visual media. The computer program that organizes the activities and coordination between computer\video systems is edited and compiled with the 7th version of Turbo PASCAL programming language.