Shear strength of reinforced concrete non-slender members subjected to point loads
Tekil yükler altında yüksek kirişlerin kayma dayanımı
  1. Tez No: 563195
  2. Yazar: ELİF DANİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMİLA UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uzun yıllar boyunca betonarme yüksek kirişlerin kesme dayanımı üzerinde çalışılmış ve araştırmalar yapılmıştır. Bu tezin asıl amacı, tekil yük altında yüksek kirişlerin kesme dayanımının tahmini için basit formüllerin geliştirilmesidir. Mesnete 2-2.5d mesafe uzaklıkta uygulanan tekil yük, kemerlenme etkisi ile taşındığı için bu tip kirişlerin kayma dayanımı daha yüksektir. Eurocode2 ve fib Model Code 2010, tekil yükler altındaki yüksek kirişlerde kemerlenme etkisini hesaba katan daha ayrıntılı modeller yerine basit kayma dayanımı denklemlerinin kullanılmasına izin verir. Eurocode2 ve fib Model Code 2010, tasarım kesme kuvvetini bir faktör ile azaltarak hesaplanan kesme dayanımını arttırmayı amaçlamaktadır. Son araştırmalar bu yaklaşımın çok iyi sonuçlar vermediğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında fib Model Code 2010'daki kesme dayanımı arttırma yöntemleri, kayma donatısı içeren ve içermeyen tekil yüklü kirişler için ACIDAfStb veritabanları kullanılarak değerlendirilecektir. fib Model Code'a göre, tekil yükler mesnete 2𝑑 mesafesi içinde uygulandığında, tasarım kesme kuvveti 𝑎𝑣/2𝑑 ile azaltılabilir, burada 𝑎𝑣 net açıklık ve 𝑑 faydalı yüksekliktir. fib MC2010'da kayma dayanımı arttırma yönteminin doğruluğu ve güvenliği değerlendirilirmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, fib Model Code 2010 yüksek kirişler için kayma dayanımı hesabının doğruluğunu artırmak için önerilerde bulunulmuştur. Yüksek kirişlerin kesme tasarımında, yük ve mesnet koşullarından dolayı belirgin düşey basınç gerilmeleri oluşur. Bu düşey basınç gerilmelerinin faydalı etkilerini içermeyen kesit analizi modelleri ile bu kirişlerin kayma dayanımı olduğundan daha az bulunur. Bu çalışmada, yüksek kirişlerde oluşan düşey basınç gerilmesinin hesabı için basit bir ifade geliştirilmiş ve bu basınç gerilmesinin etkisi, fib Model Code 2010'un kesme dayanım ilkelerinde gözönüne alınmıştır. Düşey basınç gerilmeli kesit analizinin, fib Model Code 2010'daki kesit kayma dayanımı arttırma yönteminden daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For many years, shear strength of reinforced concrete members has been studied and researched. The main purpose of this thesis is development of simple equations to consider shear strength enhancement of non-slender members under point load. Shear strength is enhanced when loads are applied within a distance 2-2.5d of support. European codes, namely Eurocode 2 and Model Code 2010 allow sectional shear strength enhancement instead of more refined models to account for the strut action in non-slender members. Eurocode2 and fib Model Code 2010 take account of shear enhancement by decrease the shear force by one factor. Recent research has shown that this approach gives very poor results. In this thesis shear enhancement methods in Model Code 2010 will be evaluated using ACI-DAfStb databases for point loaded members with no vertical design and with shear reinforcement. Results will be presented along with recommendations. In the fib MC2010, when loads are performed near 2d distance of supports, the design shear force can be reduced by 𝑎𝑣/2𝑑, where 𝑎𝑣 is the clear shear span and 𝑑 is the effective depth. The accuracy and conservativeness of the shear enhancement method in the fib MC2010 are evaluated. Based on the results obtained, recommendations are made to enhance the certainty of the fib MC2010 sectional shear enhancement method. In the shear design of non-slender members, significant vertical compressive stresses occur by the loading and support conditions. Sectional models which ignore the beneficial effects of these vertical compressive stresses underestimate the shear strength of such members. In this thesis, a simple expression is derived to calculate the vertical compressive stress at middepth of point loaded non-slender beams and the influence of these compressive stresses is incorporated into the shear design procedures of fib Model Code 2010. It is concluded that sectional analysis with vertical compressive stresses yields better results than the sectional enhancement method in the fib MC2010.